Skocz do treści

Witamy na forum NNS

Zrób coś sensownego

RobThorn

Sauny - Kujawsko-Pomorskie. Coś godnego polecenia?

Rekomendowane posty

RobThorn

Witam Was. Mam do Was takie zapytanie...ale najpierw zrobię krótkie wprowadzenie.

Moja przygoda z naturyzmem trwa już kilka lat, ale nigdy, przenigdy nie korzystałem z sauny. Z racji tego, że wiele osób chwali saunowanie, a także wychodząc z założenia, że trzeba w życiu wszystkiego spróbować, rozważam przechadzkę na saunę. Pytam Was, bo Wy się znacie "na rzeczy", a ja nie:

Czy w kujawsko-pomorskim, a może nawet w moim rodzinnym Toruniu jest jakieś miejsce godne polecenia?

Wiem, że działa Olęder w Nieszawce, ale cienko z dojazdem (nie mam smochodu)

Może jest coś jeszcze? Przeglądałem wpisy z forum, ale wiele z nich ma już kilka lat...

Na czym mi zależy?

Sprawa pierwsza - na miejscu, gdzie można normalnie wejść nago (podobno właśnie tak się poprawnie saunuje), gdzie odgórnie rozumie się (obsługa i klientela), że znajdujemy się w miejscu, gdzie przebywa się nago, bez żadnych nieporozumień 

Sprawa druga - jakieś miejsce dla początkującego (moja małżonka, która zna jedynie nagie plaże, nie mówi saunie "nie"). Ja nie mam bladego pojęcia o sunowaniu, a domyślam sie, że istnieje coś w rodaju "sztuki saunowania", "reguł saunowania" itp... 

Kto pyta nie błądzi,  a kto ma wiedzieć lepiej jak nie Wy - saunowicze :)

Dziękuję Wam za wszelakie podpowiedzi, gdzie warto, jeśli w ogóle w regionie gdzieś warto, czego się spodziewać itp, itd..

Naprawdę szczerze dziękuję :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
mello54
Napisano (edytowane)

Hej

Widzę, że Wasz zestaw pytań nie wywołał entuzjazmu współforumowiczów ani burzy odpowiedzi... zdaje się niektórzy są już zmęczeni odpowiadaniem "korzystaj z szukajki", "google twoim przyjacielem" itp...

A mnie Wasz post sprowokował do próby ułożenia prostego planu działań w przypadkach takich  jak Wasz. Postanowiłem ułożyć go w formie zestawu punktów. Oto one:

1: przelecieć się po tytułach wątków w dziale "sauny - Polska" naszego forum.

2: Dostać się na stronę obiektu, który wygląda interesująco

3: Uważnie przestudiować jego regulamin

4: Porównać zapisy regulaminu z własnymi upodobaniami

Ad.1: Nasze forum słusznie uważane jest za jedno z najlepszych o saunowaniu (i niewątpliwie najlepsze o naturyzmie ;) ) więc jest duża szansa, że znajdziecie obiekt Wam pasujący - przynajmniej wstępnie

Ad.2: wujek google jest tu nieoceniony, choć często w postach o obiekcie forumowicze też podają bliższe dane (adres strony www, mail itp)

Ad.3: To najważniejszy punkt. W połączeniu z następnym daje w przypadku pozytywnej weryfikacji 80% szans na właściwy wybór

Tu myślę, że dobrze jest szczególnie zwrócić uwagę na zapisy regulaminu i stopień ich zgodności z ogólnie przyjętymi regułami poprawnego saunowania:

- czy regulamin zabrania, dopuszcza czy może nakazuje (brr...) stroje kąpielowe w saunie suchej, w mokrej, w jacuzi itp. Tu oczywiste jest, że w ostatnim przypadku obiekt zasługuje na znaczek ST (smażalnia tekstyliów) i przez szanujących się saunowiczów jest omijany z daleka. W przypadku CO (strojów się nie nakazuje, ale i nie zabrania) bardziej już uznanie obiektu za interesujący zależy od Waszych upodobań.

-czy w regulaminie wyraźnie zakazuje się trzymania  ciała wprost na deskach. Jeśli nie to czasem trudno niektórym wyjaśnić, że to jedna z podstawowych reguł saunowania. Można tłumaczyć logicznie, ale jeśli nie dociera to brak ostatniego argumentu ("regulamin zabrania i koniec!").

-sprawy higieny i warunków zdrowotnych są zwykle poruszane w regulaminie albo w jego okolicach, dobrze jest poczytać o nich i dopasować do własnej (być może dopiero przewidywanej) wytrzymałości na ciepło, potrzeby odpoczynku itp.

Po tym wszystkim pozostaje udać się do wybranego obiektu, dobrze wypocząć, a po powrocie opisać Wasze wrażenia z pobytu w odpowiednim wątku (Oby jak najlepsze, czego serdecznie Wam życzę)

Pozdr.

M.

PS "sztuka saunowania" jest najlepiej opisana właśnie na naszym forum oraz na stronie PTS (Polskiego Towarzystwa Saunowego). Warto tam zajrzeć :)

Edytowane przez mello54
  • Punkcik 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
RobThorn

Mello 54, bardzo Ci dziękuję za pomoc :) Naprawdę, wielkie dzięki :):):) 

Oczywiście, spodziewajac się jakichś wskazówek z Waszej strony, szukam też na właśną rękę. Dziś otrzymałem odpowiedź od jednego z toruńskich obiektów, po uprzednim starannie przygotowanym i spełniającym jak sadzę wymogi kulturalnej wypowiedzi zapytaniu:

"(...) podczas saunowania obowiązuje standardowy wymóg posiadania ze sobą ręczników, lub strojów kąpielowych"

Standardowy wymóg.... Komentarz zbędny

Dzięki wielkie raz jeszcze za podjęcie tematu :) !

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
summer.time.77
Dnia 20.02.2018 o 16:18, RobThorn napisał:

Mello 54, bardzo Ci dziękuję za pomoc :) Naprawdę, wielkie dzięki :):):) 

Oczywiście, spodziewajac się jakichś wskazówek z Waszej strony, szukam też na właśną rękę. Dziś otrzymałem odpowiedź od jednego z toruńskich obiektów, po uprzednim starannie przygotowanym i spełniającym jak sadzę wymogi kulturalnej wypowiedzi zapytaniu:

"(...) podczas saunowania obowiązuje standardowy wymóg posiadania ze sobą ręczników, lub strojów kąpielowych"

Standardowy wymóg.... Komentarz zbędny

Dzięki wielkie raz jeszcze za podjęcie tematu :) !

Witaj

No fakt, widać, ze sie nie znasz

Cieszy fakt, że chcesz się dowiedzieć

"podczas saunowania obowiązuje standardowy wymóg posiadania ze sobą ręczników," to wszechobecny standard we wszelkich saunariach :)

W Toruniu brak saun godnych polecenia. Zróbcie sobie wycieczkę np. do Redy i tam wpadnijcie do saunarium. Pociagi też tam jeżdzą :)

Jak zaczynać to od czegoś zacnego, idąc do Olendra na standardowe saunowanie z pewnoscią nauczysz sie jednego a mianowicie "jak NIE NALEŻY saunować" :(

Jedyny ratunek to nocki saunowe, robione w tym obieckcie pewnie co 2-3 tygodnie ale po zako,nczeniu to do Torunia jedynie taxi lub ktoś życzliwy jadący może podwiezie

• Punkcik 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Nuxman

Wątek przeniesiony z  "Naturyzm w Polsce" > do >  "Saunowanie - ogólna dyskusja"

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
RobThorn

Dziękuję Summer.time.77 za odpowiedź :) 

Fakt, nie znam się. Trochę się dokształcam, m.in dzięki Waszym (forumowiecze) wskazówkom. Jeśli chodzi o ten ręcznik, to racja. Pisząc te słowa, już to wiem :) Obiekt, o którym wspomniałem wymaga saunowania w stroju (wkleiłem tylko fragment mailowej korespondencji). 

Przyznam się Tobie (Wam), że nawet chodziło mi po głowie, żeby zawrócić Wam gitarę w sprawie sauny, z dwóch powodów. Po pierwsze - jesteśmy z jednego miasta. Po drugie Twój (Wasz) nick zdradza, że trudno sobie wyobrazić osoby z mojego miasta, które miałyby większe pojęcie o saunowaniu niż Wy :)

Póki co jednak wynająłem saunę na wyłączność w Aquaparku MOSiR na Hallera w Toruniu (rzymską, parową) i wybieram się tam w przyszłym tygodniu z żoną i parą znajomych. Wszyscy debiutujemy "w saunie", a jako pomysłodawca biorę na siebie także zadbanie o komfort psychiczny koleżanki, ponieważ jest to także jej debiut "w nagim występie" i naprawdę zależy mi, żeby to spotkanie było dla niej nowym, ciekawym doświadczeniem, a nie traumatycznym przeżyciem (decyzję podjęła sama bez nacisków, ale znam ją trochę i wiem, że może to nie być dla niej łatwe - w przeciwieństwie do naszej trójki). Z tego też względu nie mogąc sobie pozwolić na ryzykowanie niczyim zdrowiem, chcąc nie chcąc, muszę się dokształcać w temacie saunowania, i umiejętnie szukać dobrych źródeł informacji. 

Nie chcąc się narzucać, jeżeli wyrażalibyście chęć odwiedzenia sauny na Hallera (choć zdaję sobie sprawę, że ten obiekt nie zajmuje zbyt wysokiej rangi w Waszej hierarchii saun), można by kiedyś wspólnie wyskoczyć. Z forum wyczytałem, że zdarza (a może bardziej - zdarzało) się Wam tam bywać. Na pewno przekazalibyście jakieś ciekawe uwagi na temat saunowania :)

To tylko miejski Aquapark, a nie poważne saunarium, ale wybrałem to miejsce na pierwszy raz, bo jest blisko, a przez to też dość tanio i wygodnie. Trochę na próbę, żeby w ogóle spróbować sauny.

Dziękuję Wam za komentarz :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
summer.time.77

Ostatnio nie wychodzimy z domu aby posaunować. Jedynie co jakiś czas konkretniejsze wyskoki saunowe będziemy robić. Mamy jeszcze kilka biletów do Redy i pewnie tam w jakiś wolny weekend wyskoczymy

Hallera ma na forum swój temat a umówienie się ze znajomymi i sauna na wyłączność to moim zdaniem dobry pomysł

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
summer.time.77
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, RobThorn napisał:

Dziękuję Summer.time.77 za odpowiedź :) 

Fakt, nie znam się. Trochę się dokształcam, m.in dzięki Waszym (forumowiecze) wskazówkom. Jeśli chodzi o ten ręcznik, to racja. Pisząc te słowa, już to wiem :) Obiekt, o którym wspomniałem wymaga saunowania w stroju (wkleiłem tylko fragment mailowej korespondencji). 

Przyznam się Tobie (Wam), że nawet chodziło mi po głowie, żeby zawrócić Wam gitarę w sprawie sauny, z dwóch powodów. Po pierwsze - jesteśmy z jednego miasta. Po drugie Twój (Wasz) nick zdradza, że trudno sobie wyobrazić osoby z mojego miasta, które miałyby większe pojęcie o saunowaniu niż Wy :)

Póki co jednak wynająłem saunę na wyłączność w Aquaparku MOSiR na Hallera w Toruniu (rzymską, parową) i wybieram się tam w przyszłym tygodniu z żoną i parą znajomych. Wszyscy debiutujemy "w saunie", a jako pomysłodawca biorę na siebie także zadbanie o komfort psychiczny koleżanki, ponieważ jest to także jej debiut "w nagim występie" i naprawdę zależy mi, żeby to spotkanie było dla niej nowym, ciekawym doświadczeniem, a nie traumatycznym przeżyciem (decyzję podjęła sama bez nacisków, ale znam ją trochę i wiem, że może to nie być dla niej łatwe - w przeciwieństwie do naszej trójki). Z tego też względu nie mogąc sobie pozwolić na ryzykowanie niczyim zdrowiem, chcąc nie chcąc, muszę się dokształcać w temacie saunowania, i umiejętnie szukać dobrych źródeł informacji. 

Nie chcąc się narzucać, jeżeli wyrażalibyście chęć odwiedzenia sauny na Hallera (choć zdaję sobie sprawę, że ten obiekt nie zajmuje zbyt wysokiej rangi w Waszej hierarchii saun), można by kiedyś wspólnie wyskoczyć. Z forum wyczytałem, że zdarza (a może bardziej - zdarzało) się Wam tam bywać. Na pewno przekazalibyście jakieś ciekawe uwagi na temat saunowania :)

To tylko miejski Aquapark, a nie poważne saunarium, ale wybrałem to miejsce na pierwszy raz, bo jest blisko, a przez to też dość tanio i wygodnie. Trochę na próbę, żeby w ogóle spróbować sauny.

Dziękuję Wam za komentarz :)

Sauny gdzie się nakazuje oraz egzekwuje saunowanie w strojach zalecam omijać szerokim łukiem

Mając na uwadze liczkę mieszkańców w okolicy 200 tysi to zapewniam, że osób mających wiąksze pojęcie i doświadczenie w saunowaniu są w Toruniu setki. To, ze nie piszą na tym forum wszyscy fani sauny to chyba oczywiste :)

Na Hallera ta Rzymska Parowa to standardowa, drewniana fińska sauna z piecem kombi czyli co chwile bulgoczącym wrzącą wodą i podnoszącym wilgotność w saunie. Zwykle jest w niej luźniej. To sauna numer 2 gdzie też się zapisywaliśmy jak w 1-ce był komplet. Zdecydowanie wolimy jednak suche powietrze

Nie nazywaj tego nagim występem i nie wymagajcie nagości od siebie. W saunie jest spokojny klimat i może relaks oraz zapomnienie własnej nagości przyjdzie. Olejcie myślenie o tym i się relaksujcie. Byle by miec całe ciało na ręczniku i wchodzić bez klapek, czepków, łańcuszków czy komórki. Jak ktoś siedzi na górnej ławie a stopy trzyma na dolnej to też pod nimi koniecznie ręcznik. Jak się opiera placami o deski do też poprzez ręcznik

Aby było jeszcze milej to jeden ręcznik do sauny a drugi aby sie po prysznicu wycierać

Wypoczynek zalecam na zawnatrz w tym korytarzyku gdzie jest wyjście na basen, tam lepsze powietrze

Sauny maja tam słaba wentylację, upewnij się czy szyber w suficie jest otwarty choć i tak niewiele to daje

Blisko, tanio, wygodnie, aby spróbować ...

To tak jakbym zjadł po raz pierwszy wymarzonego steka w fatalnej knajpie bo blisko i tanio a później bym stwierdził, że jednak mi nie smakuje :)

Hallera ma swój mini wątek

Tu ktoś się próbował umawiać

Edytowane przez summer.time.77
  • Punkcik 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
RobThorn
Napisano (edytowane)

Dzięki Summer.time.77, każda wskazówka się przyda :)

"Nagi występ" wziąłem w cudzysłów. Oczywiście, że tego tak nie traktuję. Nikogo do niczego nie przymuszam. Decyzja jest autonomiczna, w żaden sposób nie sugerowana nawet. Uważam jednak, że jeśli ktoś się decyduje pierwszy raz na taki krok, by przebywać wśród znajomych pierwszy raz w życiu nago, to należy stworzyć taką atmosferę, by tej osobie było łatwiej. Myślę nawet, że jest to normalne, zdrowe podejście do takiej sytuacji. 

Tanio i wygodnie...człowiek ma mnóstwo marzeń, mnóstwo planów...na dzień dzisiejszy Hallera to realna możliwość i dla mnie, i dla mojej Żony, i dla reszty ekipy. Staramy się prowadzić ciekawe i bogate intelektualnie życie, nie zawsze oscylujące wokół naturyzmu. Staramy się sporo podróżować, potrzebujemy środków :) 

Dlaczego by nie spróbować chociażby takiej sauny, skoro w ogóle nigdy nie próbowało się żadnej sauny? To też autonomiczna decyzja :) 

Peace & Love i dzięki raz jeszcze za wpis :)

Edytowane przez RobThorn
brak słowa

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
luka49

Mimo wszystko na początek polecał bym Wam po pierwsze prawdziwe saunarium, gdzie można podpatrzyć jak saunują inni, gdzie są wspaniałe rytuały i zobaczyć gdzie naprawdę leży piękno saun. Po drugie cieszy odwaga koleżanki, ale z doświadczenia powiem, że naprawdę dużo lepiej będzie się czuła w większej grupie ( przecież obcych ale życzliwych ludzi), po trzecie jeśli wynajmujesz saunę parową, to ręcznik będzie Wam potrzebny raczej po saunowaniu, a do sauny fajnie wziąść fajny peeling.

Polecam całodzienną wycieczkę do fajnego ośrodka ( znam raczej te na zachodnim południu jak Kuniów czy Wrocław, ole czytałem ostatnio fajne opinie o Olimpii koło Gorzowa Wielkopolskiego. Cena ok 65 zł za cały dzień, to wynajem na wyłączność wyjdzie Wam drożej. patrząc na mapę Łódz macie 180 km, a tam jest już co wybierać

• Punkcik 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
RobThorn

Dziękuję luka49 :) Naprawdę cieszę się, że chcecie podpowiedzieć co i jak :):) Fakt, Łódź nie jest daleko (czasem się bywa ;) )

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
RobThorn

Zaliczyłem saunę na Hallera. Nie będę się wielce produkował, nie chcę zawalać swoimi wynurzeniami, ale dwa słowa napiszę, bo to w końcu forum, a sam Was pytałem o rady/opinie. Dosłownie dwa słowa - BYŁO ŚWIETNIE. Pod każdym względem było po prostu świetnie :) Bomba :) Cała ekipa szczęśliwa. Genialne doświadczenie. Do powtórzenia :) Dzięki raz jeszcze za wszelkie wskazówki !! :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
summer.time.77

Jeśli saunowanie na Hallera było świetne to może być tylko lepiej :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach