Skocz do treści

Witamy na forum NNS

Zrób coś sensownego

Góral Niskopienny

Problem z dogrzaniem sauny

Rekomendowane posty

Góral Niskopienny

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy temat na tym Forum, więc jeśli piszę go nie w tym dziale gdzie trzeba, to proszę modów o umieszczenie go gdzie trzeba :)

Otóż mam taki problem. Zbudowaliśmy sobie małą saunę ( 1,5 x 1,2 x 1,8 m) i ogrzewamy ją piecem Harvia 3 KW (na dwie fazy). Taki jak na zdjęciu poniżej.

i-harvia-oy-vega-compact-2-3-kw-wbudowany-panel-sterujacy-piec-do-sauny-harvia.thumb.jpg.1cf52bc5132dc000488e210bba748b08.jpg

Nie jestem jednak w stanie uzyskać w tym pomieszczeniu więcej niż 80'C. W tak malutkim pomieszczeniu. Po całym dniu pracy pieca, temperatura może dojdzie do 82'C a piec cały czas jest w położeniu "max". Sauna oczywiście jest ocieplona, wyłożona wełną mineralną i matą termoizolacyjną. Początkowo pomieszczenie było bez wentylacji, teraz zaczęliśmy eksperymentować z takową i zrobiłem jeden otwór najpierw pod piecem - bez rezultatu, teraz wprowadziłem małą wentylację u góry, po skosie i też bez zmian. 

Moje wrażenie jest takie, że piec mniej grzeje niż się chłodzi. Czyli czas grzania grzałek, jest co najwyżej identyczny z czasem chłodzenia. Więc co nagrzeje, to potem traci w czasie chłodzenia się. A grzeje ok. 6 minut, potem bimetal go wyłącza, stygnie mniej więcej podobnie i od nowa. Zaglądałem już do bimetalu - jest czysty i nie uszkodzony. 

Czy możecie coś doradzić ? A może ktoś z Was używa takiego pieca i ma jakieś z nim doświadczenia ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
mario_g
Napisano (edytowane)

Czy nie załadowałeś do pieca zbyt dużej ilości kamieni, które utrudniają swobodną cyrkulację powietrza pomiędzy grzałkami oraz cyrkulację z "dołu do góry".

Spróbuj odjąć nieco kamieni albo raz jeszcze je przełożyć zostawiając wiecej miejsca między nimi.

Jak nie pomoże to daj trochę dodatkowych informacji.

Gdzie mierzysz tą temperaturę, nad piecem czy na przeciwleglej ścianie, na jakiej wysokości?

Jaki jest rozkład temperatury na całej wysokości sauny i w różnych miejscach sauny?

Czy wszystkie ściany są izolowane? Jak dobra jest izolacja sufitu sauny? 

Ile czasu zajmuje dojście temu piecowi do temperatury maksymalnej?

Może się okazać, że ten piec jest zwyczajnie za słaby to Twoich warunków. Dobre praktyki mówią że moc pieca wyrażona w kW powinna być w duzym skrocie, co najmniej rowna a najlepiej z lekkim zapasem - powiedzmy 15% większa od kubatury pomieszczenia. Twoje pomieszczenie ma 3,24 m3.

Edytowane przez mario_g

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Góral Niskopienny
4 godziny temu, mario_g napisał:

Czy nie załadowałeś do pieca zbyt dużej ilości kamieni, które utrudniają swobodną cyrkulację powietrza pomiędzy grzałkami oraz cyrkulację z "dołu do góry".

Spróbuj odjąć nieco kamieni albo raz jeszcze je przełożyć zostawiając wiecej miejsca między nimi.

Przerabiane, na wszystkie strony. Nic nie zmienia :)

Gdzie mierzysz tą temperaturę, nad piecem czy na przeciwleglej ścianie, na jakiej wysokości

W zasadzie, to prawie na przeciwległej ścianie. Na wysokości twarzy siedzącego w saunie.

Jaki jest rozkład temperatury na całej wysokości sauny i w różnych miejscach sauny?

U góry ciepło, na dole zimno :lol2: takich pomiarów nigdy nie robiłem :szok:

Czy wszystkie ściany są izolowane? Jak dobra jest izolacja sufitu sauny?

Tak. Wszystkie ściany są izolowane. Początkowo zrobiłem bez izolacji, a że to stara chata góralska, to ciągnęło przez szczeliny niemiłosiernie. Rozebrałem prawie do zera, dałem 10 cm wełnę mineralną + srebrną matę termoizolacyjną. Sufit tak samo. Przestało ciągnąć ze szczelin ale większej różnicy w temperaturze nie ma. 

Ile czasu zajmuje dojście temu piecowi do temperatury maksymalnej?.

A, tak ze 4-5 godzin... :think:

Może się okazać, że ten piec jest zwyczajnie za słaby to Twoich warunków. Dobre praktyki mówią że moc pieca wyrażona w kW powinna być w duzym skrocie, co najmniej rowna a najlepiej z lekkim zapasem - powiedzmy 15% większa od kubatury pomieszczenia. Twoje pomieszczenie ma 3,24 m3.

Wg instrukcji doboru pieca do sauny, to jest nawet z nadstanem. Mam dokładnie taki piec: https://saunykubik.pl/do-36-kw-sauna-do-5-m3/1118-piec-harvia-vega-compact-bc35-wbudowany-sterownik.html

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
summer.time.77

Nie jestem ekspertem lecz posiadaczem i uzytkownikiem własnoręcznie zbudowanej sauny

Moje wnioski

Moc pieca dobrana na styku co już pisano

Źle ułożone kamienie. Zerknij w instrukcję. Nie wiem jak to opisać ale układasz tylko w odstępy między grzałkami ale nie w szczeliny między tą samą grzałka

Robi się tak aby zimne powietrze z zewnątrz leciało przez grzałki i kamienie do góry, ogrzewało saunę i wylatywało przez wywietrznik przy suficie po przeciwnej stronie. Jak jest kiepski przepływ powietrza to nagrzewasz szybko miejsce gdzie jest czujnik i piec się wyłącza

Ostatnie i bardzo prawdopodobne to słaba wentylacja. Jak piszesz na początku wcale jest nie miałeś. 

Czytałeś Ty instrukcję montażu pieca??? ;)

Coś czuję że niekoniecznie a jeśli już to mało wnikliwie

Harvia to faktycznie dobra marka, z tym że niestety kiedyś. Teraz niestety niekoniecznie :(

Sprawdz te opcję i pisz jaki efekt :)

3mam kciuki ...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
mario_g

Sauna tej wielkosci powinna osiagac temperature "roboczą" w ciagu maksymalnie 1 godziny.

Możesz rozwinąć myśl "chata góralska"?

Z czego są ściany? 

Jak wykończyłes sciany od wewnątrz -grubym balem czy cienką boazerią?

Gdzie stoi ta sauna, w ogrzewanym pomieszczeniu, na zewnątrz?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Góral Niskopienny
8 godzin temu, mario_g napisał:

Sauna tej wielkosci powinna osiagac temperature "roboczą" w ciagu maksymalnie 1 godziny.

Po 1h jest ok 60-70 'C

664006645_Basiwka.thumb.jpg.475c7d7b5732a5aa0f7d9dcffeb0c889.jpg

Rozwijam myśl "chata góralska" :P

Z czego są ściany? 

Jak wykończyłes sciany od wewnątrz -grubym balem czy cienką boazerią?

Gdzie stoi ta sauna, w ogrzewanym pomieszczeniu, na zewnątrz?

Ściany są z boazerii saunowej. Sauna jest wewnątrz budynku, dwie ściany graniczą z chłodem, dwie z wnętrzem. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, że przyjeżdżamy na weekend i grzejemy saunę od 0'C ale to rzadkość. Powiedzmy, że rozmawiamy o takiej pogodzie jak teraz. Mam akurat na świeżo doświadczenie sprzed tygodnia.

11 godzin temu, summer.time.77 napisał:

Nie jestem ekspertem lecz posiadaczem i uzytkownikiem własnoręcznie zbudowanej sauny

Moje wnioski

Moc pieca dobrana na styku co już pisano

Źle ułożone kamienie. Zerknij w instrukcję. Nie wiem jak to opisać ale układasz tylko w odstępy między grzałkami ale nie w szczeliny między tą samą grzałka

Robi się tak aby zimne powietrze z zewnątrz leciało przez grzałki i kamienie do góry, ogrzewało saunę i wylatywało przez wywietrznik przy suficie po przeciwnej stronie. Jak jest kiepski przepływ powietrza to nagrzewasz szybko miejsce gdzie jest czujnik i piec się wyłącza

Ostatnie i bardzo prawdopodobne to słaba wentylacja. Jak piszesz na początku wcale jest nie miałeś. 

Czytałeś Ty instrukcję montażu pieca??? ;)

Coś czuję że niekoniecznie a jeśli już to mało wnikliwie

3mam kciuki ...

Kamienie są ułożona tak jak mówisz - pisało w instrukcji ;) znam ją już prawie na pamięć ..... ;)

Jedyne, czego można by się przyczepić, to rzeczywiście słaba wentylacja. Tyle, że akurat w sobotę byłem na saunie przy basenie w B-B i tam nie było żadnej wentylacji a temp. ponad 100'C. :o

Najbliższa prawdy jest chyba myśl, że piec się za szybko nagrzewa i czujnik go wyłącza. Tylko jak to zmienić ? Cały czas mam wrażenie, że jak zrobię wywietrznik porządny w suficie, czy na ścianie, o ciepło ucieknie ..... :think:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
summer.time.77
Napisano (edytowane)
48 minut temu, Góral Niskopienny napisał:

48 minut temu, Góral Niskopienny napisał:

Cały czas mam wrażenie, że jak zrobię wywietrznik porządny w suficie, czy na ścianie, o ciepło ucieknie ..... :think:

W instrukcji nie masz nic napisane o wentylacji?

Wywietrzone pomieszczone szybciej się nagrzewa a i użytkownik ma czym oddychać

Bez tych nawiewów i wywiewów nie masz w saunie cyrkulacji powietrza, kisi się, przez grzałki świeże nie przelatuje i się nie nagrzewa

Poczytaj o wentylacji

Ja gdzieś tu zakładałem temat o budowanej w domu saunie, mamy nieco większą, do około 80 stopni nagrzewa się w niecałe 30 minut. Do ilu dochodzi to szczerze nie sprawdzałem :). Piec 9KW, drzwi szklane a w narożniku przy piecu mamy z 2mkw kamienia. Kubatury wyszło 7,5m3

Edytowane przez summer.time.77

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
summer.time.77
Godzinę temu, Góral Niskopienny napisał:

... pisało w instrukcji ;) znam ją już prawie na pamięć ..... ;)

... Cały czas mam wrażenie, że jak zrobię wywietrznik porządny w suficie, czy na ścianie, o ciepło ucieknie ..... :think:

Zerknij na 9tą stronę

http://www2.harvia.fi/files/pdf_installation_info/36371/BC_Compact_ENDE.pdf

Nie staraj się być mądrzejszy od producenta czy osób, które tę instrukcję pisały :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Góral Niskopienny

Wcale nie staram się być mądrzejszy. Napisałem, że przeczytałem instrukcję. Schemat wentylacji też studiowałem. Podałem Ci swoje wątpliwości co do wentylacji - wydaje mi się, że ciepłe powietrze może uciekać - ale to tylko moje przemyślenia. Dzielę nimi z Wami - chyba po to jest Forum. A przynajmniej po to jest inne Forum , na którym działam dość aktywnie ;)

Jeśli chodzi o wentylację, to zaczynam z nią trochę eksperymentować. Otwór A jest już zrobiony. Otwór C powstaje ale na na suficie, bo nie ma takiej technicznej możliwości. Otwór B jest dla mnie niezrozumiały, bo będzie z niego ciągnąć zimnym po krzyżu :think:Czy w takim razie myślicie, że stworzenie porządnego "przeciągu" między otworami A i C zmieni postać rzeczy ? Rozważam też zainstalowanie małego wiatraczka z komputera pod piecem, do schładzania czujnika i wymuszenia przepływu powietrza.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
summer.time.77
18 minut temu, Góral Niskopienny napisał:

Wcale nie staram się być mądrzejszy. Napisałem, że przeczytałem instrukcję. Schemat wentylacji też studiowałem. Podałem Ci swoje wątpliwości co do wentylacji - wydaje mi się, że ciepłe powietrze może uciekać - ale to tylko moje przemyślenia. Dzielę nimi z Wami - chyba po to jest Forum. A przynajmniej po to jest inne Forum , na którym działam dość aktywnie ;)

Jeśli chodzi o wentylację, to zaczynam z nią trochę eksperymentować. Otwór A jest już zrobiony. Otwór C powstaje ale na na suficie, bo nie ma takiej technicznej możliwości. Otwór B jest dla mnie niezrozumiały, bo będzie z niego ciągnąć zimnym po krzyżu :think:Czy w takim razie myślicie, że stworzenie porządnego "przeciągu" między otworami A i C zmieni postać rzeczy ? Rozważam też zainstalowanie małego wiatraczka z komputera pod piecem, do schładzania czujnika i wymuszenia przepływu powietrza.

Ciepłe nie tylko może ale i ma uciekać. Po to ma uciec aby wpaść pod piecem mogło kolejne, świeże, ogrzać się przepływając przez piec i znów uciec. I tak cały czas

Otwór B dla mnie jest zrozumiały, tak samo jak dla fachowców którzy pisali instrukcję, nie będę z nimi polemizował

Porządny przeciąg według mnie nie jest wskazany ale dobra cyrkulacja od A do C jak najbardziej

C zamykasz na czas nagrzewania, jak wchodzisz to otwierasz. Jak dobrze pamiętam to zalecają aby C miało 2x większy przekrój niż A

Nie irytuj się, piszesz, że instrukcje znasz na pamięć a jednocześnie "Początkowo pomieszczenie było bez wentylacji" o której w tejże instrukcji również wiele piszą i to nie bez powodu

Tak samo jak nawiewniki w domowych oknach, kratki i piony wentylacyjne w domowych pomieszczeniach czy w starszych modelach ponacinane uszczelki w oknach. To sie robi nie bez powodu, wietrzone pomieszczenia są bezpieczne i lepiej się nagrzewają

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
honza69
Dnia 4.06.2018 o 08:29, Góral Niskopienny napisał:

A grzeje ok. 6 minut, potem bimetal go wyłącza, stygnie mniej więcej podobnie i od nowa.

Jeżeli tak, to piec pracuje z "połową mocy".

Kiedy czujnik temperatury uzna, że ustawiona temperatura została osiągnięta, regulator wyłącza grzanie. W takim układzie istotna jest wiedza na temat lokalizacji czujników temperatury i ich funkcji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Przemek85

Zapytam z czystej ciekawości. Wszystkie grzałki działają?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Góral Niskopienny
5 godzin temu, Przemek85 napisał:

Zapytam z czystej ciekawości. Wszystkie grzałki działają?

Tak. Zaglądałem już chyba milion razy :P

Trzeba będzie się zająć porządną wentylacją..... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
mario_g
Napisano (edytowane)

Wstrzymaj się z dziurawieniem sauny dopóki nie zakończysz diagnozy pieca. Dobra wentylacja w saunie jest potrzebna (głównie dla zapewnienia świeżego powietrza i komfortu dla osób w niej przebywających) ale otwór wylotowy nie rozwiąże Twojego problemu. Widziałem wiele saun, w tym swoją własną, które nie potrzebują do osiągnięcia temperatury roboczej żadnych otworów wylotowych. Sauna nie jest szczelnie zamkniętą metalową puszką z której nie uchodzi powietrze.

Czy Twój piec jest nowy, czy zakupiłeś używany?

To tylko pytanie pomocnicze bo nowe rzeczy też mogą być uszkodzone, na przykład podczas transportu.

Przyczyny spróbuj poszukać w sterowaniu Twojego pieca.

Dostań się pod obudowę i obejrzyj termostat/regulator oraz czujniki  (nie jestem pewien ale mogą być dwa w tym modelu) pod kątem potencjalnego uszkodzenia, poprawnego podłączenia oraz tego czy czujniki "są na właściwym miejscu".

Zmierz i podaj jaką masz temperaturę na scianie dokładnie nad piecem na wysokości twarzy siedzącego po godzinie grzania. 

Moze to smieszne ale upewnij się, czy to aby nie termometr którym mierzysz ma jakiś defekt.

Edytowane przez mario_g

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Przemek85
15 godzin temu, Góral Niskopienny napisał:

Zaglądałem już chyba milion razy 

Jak to? Wszystkie grzałki robią się ciepłe po włączeniu?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Adam_G
Dnia 5.06.2018 o 07:38, Góral Niskopienny napisał:

Dnia 4.06.2018 o 23:03, mario_g napisał:

664006645_Basiwka.thumb.jpg.475c7d7b5732a5aa0f7d9dcffeb0c889.jpg

Rozwijam myśl "chata góralska" :P

Trochę nie na temat:

Czy chatę ową góralską można wynająć?

Teraz może bardziej na temat:

Mam niezłe mierniki i trochę innego sprzętu, to przy okazji można by coś posprawdzać.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Góral Niskopienny
17 godzin temu, Przemek85 napisał:

Jak to? Wszystkie grzałki robią się ciepłe po włączeniu?

No, raczej tak, a po chwili są czerwone.... To coś złego ?? :o

16 godzin temu, Adam_G napisał:

Trochę nie na temat:

Czy chatę ową góralską można wynająć?

Nigdy się nie zastanawiałem :think:... ale to nasza prywatna chata, więc raczej nie bardzo. :)

dodane 3 minuty później:

22 godziny temu, mario_g napisał:

Czy Twój piec jest nowy, czy zakupiłeś używany?

(...)

Dostań się pod obudowę i obejrzyj termostat/regulator oraz czujniki  (nie jestem pewien ale mogą być dwa w tym modelu) pod kątem potencjalnego uszkodzenia, poprawnego podłączenia oraz tego czy czujniki "są na właściwym miejscu".

Zmierz i podaj jaką masz temperaturę na scianie dokładnie nad piecem na wysokości twarzy siedzącego po godzinie grzania. 

Moze to smieszne ale upewnij się, czy to aby nie termometr którym mierzysz ma jakiś defekt.

Oglądałem już czujniki, nic nie wygląda na uszkodzone. Też wydaje mi się, że problem leży w sterowaniu.

Pic jest używany, sauna w całości z odzysku ale od dobrego znajomego, więc nie mam powodów przypuszczać, że coś było z nim nie tak. Niemniej, był transportowany, więc.... :think:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Góral Niskopienny

Rozwiązałem problem poprzez zamontowanie na dole pieca wentylatora z procesora starego komputera :P, który wymusza przepływ powietrza przez czujnik.  Po 2h w saunie było 90'C i można było skręcić na termostacie dla utrzymania temperatury. Piec już tylko włączał się i wyłączał, a pożądana temperatura się utrzymywała. Co prawda jest teraz wrażenie, że się siedzi w serwerowni :lol2::rotfl: ale to jeszcze kwestia dopracowania rozwiązań technicznych :think:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Adam_G
23 godziny temu, Góral Niskopienny napisał:

Rozwiązałem problem poprzez zamontowanie na dole pieca wentylatora z procesora starego komputera :P, który wymusza przepływ powietrza przez czujnik.  Po 2h w saunie było 90'C i można było skręcić na termostacie dla utrzymania temperatury. Piec już tylko włączał się i wyłączał, a pożądana temperatura się utrzymywała. Co prawda jest teraz wrażenie, że się siedzi w serwerowni :lol2::rotfl: ale to jeszcze kwestia dopracowania rozwiązań technicznych :think:

Szukaj wentylatorów oznaczonych jako silent fan. Raczej do obudowy, niż do procesora. Rozmiar 12 lub 14 cm. Tak teraz patrzę - np. firmy Be Quiet!, SilentiumPC, Aerocool mają trochę takich w ofercie. Tego typu wentylatory instalowałem w komputerach - różnica znaczna względem typowych, zwłaszcza starszych. Przykładowo: kod SPC018, EAN 5900308750919, SilentiumPC Wentylator Zephyr 140x140x25mm BOX - tylko 8,9 dBA.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Góral Niskopienny
21 godzin temu, Adam_G napisał:

Szukaj wentylatorów oznaczonych jako silent fan. Raczej do obudowy, niż do procesora. Rozmiar 12 lub 14 cm. Tak teraz patrzę - np. firmy Be Quiet!, SilentiumPC, Aerocool mają trochę takich w ofercie. Tego typu wentylatory instalowałem w komputerach - różnica znaczna względem typowych, zwłaszcza starszych. Przykładowo: kod SPC018, EAN 5900308750919, SilentiumPC Wentylator Zephyr 140x140x25mm BOX - tylko 8,9 dBA.

Dziękuję za rzeczowe dane ;):ok:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
summer.time.77
Dnia 4.06.2018 o 20:07, summer.time.77 napisał:

... bardzo prawdopodobne to słaba wentylacja ...

3mam kciuki ...

Cieszę się, że udało się podgrzać w saunie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach