Skocz do treści

Witamy na forum NNS

Zrób coś sensownego

Adam

Kompleks w Ludwigsfelde koło Berlina, Kristalltherme

Rekomendowane posty

Adam

Znana nam niemiecka sieć obiektów basenowo-saunowych Kristallbaeder od Wielkanocy 2006 roku wzbogaci się o supernowoczesny obiekt w Ludwigsfelde koło Berlina (zaraz koło berlińskiej obwodnicy, niedaleko Poczdamu, niecałe 100 km od polskiej granicy). Już zaczął się nabór 80 pracowników, o czym informuje stacja RBB. Co ciekawe dla nas, obiekt jest roboczo zwany FKK-Therme, co oznacza przyjazność dla naturystów, a w jakim stopniu, to się okaże. Niemieccy naturyści mają nadzieję, że w co najmniej takim stopniu, jak obiekt w Bad Klosterlausnitz, ale to są narazie spekulacje i wszystko okaże się w okolicach wielkanocy. Jestem pewien, że wielu naszych rodaków będzie korzystało z tego obiektu, zwłaszcza w perspektywie możliwej Mekki naturystycznej. Również żywię nadzieję, że niektórzy z nas zaszczycą obiekt podczas jego otwarcia, w końcu z Poznania i Wrocławia, o Lubinie i Legnicy nie wspominając, to przysłowiowy rzut kamieniem. Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
wador38

Ale super - lecz przy tym rodzi się pytanie - kiedy w Polsce coś takiego powstanie i kiedy Polacy dorosna do prawdziwego naturyzmy? Dlaczego u nas nie może byc normalnie?Znów zostajemy ładnych parę lat "za murzynami".Wertując historię od dawien dawna Polak był wyjątkowym człowiekiem...

Napewno się tam spotkamy .

Serdecznie pozdrawiam ....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
marekpoznaniak

"Prawdopodobnie nie ma takiego zapotrzebowania społeczeństwa na tego typu miejsca i obiekty"-odpowiedz jednego z decydentów samorządowych .Reszta bez komentarza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
grommit
"Prawdopodobnie nie ma takiego zapotrzebowania społeczeństwa na tego typu miejsca i obiekty"-odpowiedz jednego z decydentów samorządowych .Reszta bez komentarza.

Niepozbawiona racji zresztą. Jesteśmy (ilościowo) marginesem społeczeństwa i nikt nie będzie specjalnie o nas dbał, dopóki nie udowodnimy, że stoi za nami tzw. siła nabywcza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
wador38

Wiesz Grommit ! Patrząc na naszych przyjeżdżających do Babilonu, słuchając opowieści saunowiczów z poznania , patrząc na Warszawianke czy choćby na Wasze zimowe spotkania w Jastrzębiej a nie wspomne już o plaży w Dębkach podczas słonecznego weekendu trudno tu mówić o braku" siły nabywczej" lub ilościowym marginesie. Myśle ,że całe sedno tkwi (chyba) w mentaności Polaka i obawaiam się ,że musi sporo wody w Wiśle upłynąc ,żeby to się zmieniło. Bo jak by jakiś gośc otworzył taki obiekt w Polsce to co by na to powiedzieli ludzie (moherowe berety- a co się pod tym kryje to wszyscy wiedzą ) Wiem ,że w tym momencie daje sam sobie odpowiedź na mojego poprzedniego posta ale tamten napisałem pod wpływem emoicji i zazdrości ,że inni mogą a my nieeeeeeeeeeee !!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
jarek
Myśle ,że całe sedno tkwi (chyba) w mentaności Polaka

...w szczególności Polaka - naturysty :angry:

Bo jak by jakiś gośc otworzył taki obiekt w Polsce to co by na to powiedzieli ludzie (moherowe berety- a co się pod tym kryje to wszyscy wiedzą )

W moim mieście kilka lat temu właściciel (tekstylny!) jednego z podmiejskich kąpielisk stworzył oficjalną plażę naturystyczną. Jedyne co zrobił, to powiesił tablicę informacyjną na jej ogrodzeniu i lekko zniwelował grunt. Plaża zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie uczęszczanej plaży tekstylnej. Naturyści, co prawda w niewielkiej liczbie, odwiedzają ją dość regularnie. I ludzie nic nie powiedzieli! A moje miasto nie jest niestety ostoją liberalizmu :(. Pochodzą z niego dwaj bardzo ważni politycy obecnej nomenklatury. Ten przykład potwierdza tezę, że problem tkwi w naszym stosunku do rzeczywistości a nie w domniemanej reakcji otoczenia.

Z innej strony - nie wydaje mi się, żeby stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na usługi o charakterze naturystycznym całkowicie wyeliminowało z rynku zaspokajające je oferty. Porównajmy: np. żeglowanie to również raczej margines, a przecież istnieje możliwość wynajęcia jachtu i podobno na jeziorach mazurskich są nawet jakieś przystanie. Rynek usług turystyczno-rekreacyjnych o charakterze wyspecjalizowanym być może nie jest u nas tak rozwinięty jak w krajach zachodnich, lecz jednak istnieje. Czym zatem wytłumaczyć brak takiej oferty skierowanej do naturystów? Myślę, że tak jak wspomniał Grommit, sami musimy udowodnić że stoi za nami siła nabywcza - może niewielka ale nie do pogardzenia.

Pozdrawiam,

Jarek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Miro
np. żeglowanie to również raczej margines, a przecież istnieje możliwość wynajęcia jachtu i podobno na jeziorach mazurskich są nawet jakieś przystanie

Latem na Mazurach aż roi się od jachtów. Tam naprawdę jest tłok!

Nie wyobrażam sobie, co by było, gdyby połowie Polski nagle zachciało się żeglowac... A przyjemność nie jest aż tak trudno dostępna: wystarczy zdobyć patent albo znaleźć kogoś z patentem i za parę złotych wynająć łódke (to tańsze od noclegu "na lądzie").

Dobrze że np. też nie wszyscy jeżdżą na nartach, bo byśmy się zadeptywali na stokach...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Paal

Myśle ze tak właśnie jest, "nie mamy wiary w sens działania bo i tak się nie uda" Jeden ktory będzie coś działał nic nie zrobi jak nie bedzie rzeczywistego wparcia innych naturystów. I coś w rodzaju stowarzyszenia jednak nam by cos ułatwił.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Adam

Podano oficjalny termin otwarcia kompleksu Ludwigsfelde (14 kwiecień 2006, czyli Wielki Piątek) oraz uruchomiono stronę internetową. Reklamowane jest jako najpiękniejsze kąpielisko w Europie i najnowocześniejsza pływalnia sportowa "Aktuelles zu News

Ludwigsfelder Bote

Ostern wird gebadet ... Sie bekommen das schönste Bad Europas, ein modernes Sport-Hallenbad, auch als Freibad nutzbar "

"Kristall Schwimm- und GesundheitsCenter Ludwigsfelde

In Ludwigsfelde bei Berlin entsteht das 12 Kristallbad in Deutschland. Das Kristall Schwimm- und GesundheitsCenter Ludwigsfelde setzt neue Maßstäbe im Saunabereich. Freuen Sie sich auf die riesengroße Saunatherme, die ihresgleichen in Deutschland suchen wird.

Eröffnung ist am Karfreitag, 14. April 2006

Weitere Informationen zum Kristall Schwimm- und GesundheitsCenter Ludwigsfelde erhalten Sie im Internet: http://www.kristall-saunatherme-ludwigsfelde.de oder nehmen Sie mit uns Kontakt auf."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Adam

Oto wypowiedź kierownictwa Kristallbaeder na temat strojów w kompleksie Ludwigsfelde:***"Dabei wurden dann auch Fragen wie die Bekleidungsordnung im Bad diskutiert. Diese sieht vor, dass wie bereits berichtet, nur der Sportbereich mit Textil benutzt werden darf. In der Thermen- und Saunalandschaft ist dagegen FKK angesagt. Die Ängste dadurch Besucher zu verschrecken, räumte Steinhart mit den Erfahrungen aus dem Thüringischen Klosterlausnitz aus. Dort hatte man nur 2 Monate nach der Einführung von FKK ein Besucherplus von 50 Prozent zu verzeichnen. Außerdem „Wer nicht nackig rumrennen will, der nimmt einen Bademantel oder Handtuch“ so Steinhart, der keine Befürchtungen hat damit Gäste zu verschrecken."***. Moja znajomość języka niemieckiego nie pozwala mi na podjęcie próby DOKŁADNEGO przetłumaczenia tego tekstu, więc mogę powiedzieć tylko pobieżnie, że brzmi to zachęcająco. Czyli w saunach i termach nagość, tekstylia DOZWOLONE jedynie w pływalni sportowej, przy czym jako pozytywny przykład powołany jest kompleks Bad Klosterlausnitz (proszę o sprostowanie, jeśli gdzieś strzeliłem byka). Czyżby następna Mekka naturystyczna? A co na to szanowni FORUMowicze, aby wspólnie 14 kwietnia 2006 spotkać się w Ludwigsfelde i obchodzic "Naturystyczne Święto Wiosny"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
bartek

Pomysł jest znakomity , może nie koniecznie 14 kwietnia ( Wielki Piątek przed Świętami Wielkanocnymi ) ale np . 17 kwietnia (lany poniedziałek) B)

Poza tym kierunek zachodni jest bardziej naturystyczny od kierunków np. wschodnich. :) Takie obiekty w Niemczech są tak oblegane w weekendy jak w Polsce hipermarkety B) .

Pozdrawiam. Bartek :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Adam

Bartku, ja miałem na myśli również, że my, Polacy, jako Europejscy Naturyści, symbolicznie będziemy uczestniczyć w przecięciu wstęgi....A poza tym to do odwiedzenia takiego obiektu KAŻDY termin jest dobry. Podam jeszcze garść informacji użytkowych. Niedaleko Ludwigsfelde (ok. 10 km) w Genshagen (też koło obwodnicy) znajduje się tani hotel sieci FORMULE1 (26-28 EUR/2-3 os) http://www.hotelformule1.com/formule1/fich...che_hotel.shtml ; rezerwacji można dokonać przez internet. Następną sprawą są ceny. Ze względów społecznych (dostępność obiektów basenowych) cena wejścia na basen została skalkulowana na bardzo niskim poziomie (1,5-3 EUR za 1,5h, 1,50-5 EUR za cały dzień), wejście do Saun i Term kosztuje od 6-14 EUR za 1,5 h do 6-24 EUR za cały dzień, czyli promowane są krótsze pobyty, zakładana jest duża rotacja. http://www.kristall-saunatherme-ludwigsfelde.de/index.jsp (link INFOS). Odnośnie stroju w basenowej części (pływalni sportowej) to faktycznie, niemieccy naturyści też tak jak ja odczytali słowa kierownictwa obiektu, że na basenie sportowym strój bęzie DOZWOLONY, czyli zasadą będzie nagość, ale z powodu stroju nikt nie będzie zmuszony opuszczac basenu, inaczej mówiąc CO, czyli Clothing Optional. Jak będzie faktycznie, przekonamy się już niebawem (71 dni). Ostatnia sprawa - dojazd z Polski, obiekt jest koło autostrady pod Berlinem, a już w tym roku ma byc oddany ostatni odcinek łączący Kraków (i m. in. Wrocław) z Berlinem (ten przy granicy), także z Poznania w niedługiej perspektywie (ok. 2 lat) będzie pełen dojazd autostradowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Marekpp

Szanowni Przed"pisacze"

Odbiegając od tematu w tytule postu, wracamy do tematu naszego istnienia w Polsce. Wątek oficjalnego stowarzyszenia wraca jak bumerang (bez efektów). Chyba, trzeba sobie uzmysłowić, że tak będziemy spostrzegani, jak nas będą media opisywać (W obecnej chwili, to nie istniejemy - chyba, że na zasadzie ciekawostki zoologicznej przekazywanej przez wieść gminną). Nie zapominajmy o kilku przykazaniach - 'Media są czwartą władzą" i "Popyt określa podaż".

Miałem, kiedyś sen - śniło mi się, że wygrałem dużo pieniędzy i i chciałem wybudować wielki aquapark dla naturystów, media huczały w całej Polsce, zostałem zasypany tysiącami zgłoszeń od naturystów z całego kraju i obudziłem się zlany potem, gdy okazało się że brakuje mi kolejnego papierka od ważnego urzędu dotyczącego działania spłuczki w toalecie. Dlaczego innym to się udaje ????????

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Paal

No nie Marekpp!! B) Tez pomysły, może dlatego nic nie robimy bo boimy się tego brakującego cholernego papierka od spłuczki. Informacja na temat stowarzyszenia, jeżeli znajdzie się 15 osób i uchwali stowarzyszenie które w statucie nie będzie miało działalności gospodarczej, to rejestracja w sądzie jest bezpłatna, zaś jeśli ma być działalność gospodarcza na cele statutowe stowarzyszenia, no 1000 zł kosztuje sądowa rejestracja. A czy musi być działalność gospodarcza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
vuki

Dobrze, ze zaczeto budowac jakiekolwiek baseny kryte bo 15-20 lat temu to pewnie na palcach mozna bylo je policzyc w Polsce.

Miejmy nadzieję, ze w koncu kiedys zaczna organizowac party N na tych basenach.

Przeciez to nie problem zrobic raz w miesiacu, wieczorem. To tylko pewnie kwestia organizacji.

Chyba, ze poczekamy az jakis forumowicz wygra gruba kase i otworzy basen only N B)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Paal

Faktem ze wiele zwyczajów do nas od zachodu przez Niemcy przychodzi, co prawda z jakimś opóznieniem, może i ten przykład z Kristall(coś tam) przyjmie się powoli i u nas. Niesmiało bo niesmiało zaczynam sobie wyobrazać ze to realne B)

Paal

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
grommit
Miejmy nadzieję, ze w koncu kiedys zaczna organizowac party N na tych basenach.

Mam złą wiadomość. Nigdy nie "zaczną". Najwyżej "zaczniemy". Nic nie zrobi się samo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Adam

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z placu budowy. Wygląda obiecująco. Olbrzymi obiekt o ciekawej architekturze. Luksus w każdym calu. Zazdroszczę (pozytywnie) Poznaniakom i Wrocławianom! http://www.ludwigsfelde.de/neuigkeiten/ind...action=ShowNews

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Paal

Hej! Zapomniałes o Szczecinie - chyba stąd jest bliżej niż z Poznania ;).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Adam

Nie, spoko, miałem na myśli całą zachodnią Polskę, a miasta wybrałem przykładowe, z których znam osobiście naturystów ze spotkań w Libercu. Oczywiście gorąco pozdrawiam Szczecin!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Paal

No myślę! ;) .

Mam pytanie, napisane jest (jeśli tłumaczenie jest dobre - sam nie znam języka więc biorę to na wiarę) że kąpielówki sa dozwolone na basenie sportowym. I tylko tak dla formalności, basen sportowy to basen sportowy, co? Tzn takie coś prostokątne o długości 25 m, albo 50 metrów z osmioma torami. Czy ogólnie tu jest na myśli basen ogólnie wypełniony wodą bez względu na kształt?. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Miro

Wydaje mi się, że dobrze zrozumiałeś: basen sportowy to taki, na którym mogą się odbywać zawody, czyli prostokątny, podzielony na tory. I na tym basenie dozwolone będzie noszenie stroju kąpielowego.

Ciekaw jestem, ile procent osób w tym basenie będzie rzeczywiście miało coś na sobie ;)

Do spotkania w Ludwigsfelde!

Mirek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Paal

Aha, czyli na części basenowej z rurami do zjezdzania i basen z innymi kształtami niz prostokątnym obowiązkowo bez kapielówek? Powiem szczerze ze lekko w to powątpiewam. Może dlatego zeby być mile zaskoczonym. ;)

Pozdrówka

Paal

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Adam

Problem w tym, ze narazie rur do zjeżdżanie nie będzie (nie wybudowano jeszcze tzw. wieży). Dosłowne tłumaczenie sugeruje dopuszczalność stroju NA BASENIE SPORTOWYM, czyli ten 25x15 z torami i trybuną. Czy w praktyce okaże się to obiekt CO, czy wyłącznie tekstylny, są spory i polemiki wśród niemieckich naturystów. Nie ma natomiast żadnych wątpliwości, że termy i sauny, czyli również wszelakie baseny rekreacyjne będą FKK, czyli naturystyczne. Z dosłownego tłumaczenia wynika, że "jesteśmy gotowi ustanowić prawo", co oznacza, że nie jest to jeszcze w 100% postanowione, ale na 99,9% tak będzie. Pozdrówka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Miro

To rzeczywiście wydaje się nieprawdopodobne, ale tak będzie!

Tak jest już w Bad Klosterlausnitz ( http://www.kristallbad-bad-klosterlausnitz.de ) , codziennie po południu.

Pozdrowienia!

Mirek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Dodaj nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×

Ważny komunikat

Korzystając z tego portalu, akceptujesz nasze Warunki użytkowania.