Naturystyczna Chorwacja od A do Zlipiec 2004

NATURYSTYCZNA CHORWACJA OD A DO (prawie) Z


W latach trzydziestych ubiegłego wieku, podczas swych wakacji na wyspie Rab, brytyjski następca tronu Edward VIII wraz ze swą żoną Wallis Simpson zrzucili z siebie resztki tekstyliów, odkrywając uroki nagiego plażowania. Tak oficjalnie rozpoczął się naturyzm w Chorwacji. Kraj ten - jako prawdopodobnie pierwszy w Europie - otworzył w latach pięćdziesiątych ośrodki naturystyczne. Dziś Chorwacja to europejska Mekka naturystów. Niemal w każdej miejscowości turystycznej można znaleźć plaże oznaczone symbolem FKK, a w kilkunastu wyodrębnionych ośrodkach hotelowych i kempingowych miłośnicy kontaktu z naturą od przyjazdu do wykwaterowania mogą w ogóle zapomnieć o odzieży.

W odróżnieniu od Hiszpanii czy Włoch, wybrzeże w Chorwacji nie jest silnie zurbanizowane, a hotele nie tworzą zwartych, ciągnących się kilometrami kompleksów. W praktyce często wystarczy więc odejść kilkaset metrów od "normalnych" plaż, by znaleźć swoją "własną" zatoczkę czy pas pustego wybrzeża. Naturyzmowi w Chorwacji sprzyjają też setki mniejszych i większych bezludnych wysp, na których można poczuć się niczym Robinson Crusoe.

Piękna Chorwacji nie da się opisać. Bo jak opisać romantyczne rybackie miasteczka, gdzie w czasie sjesty po kamiennych uliczkach przechadzają się tylko koty? Jak opisać urocze archipelagi bezludnych wysepek, czy też krystalicznie czyste morze, w którym aż roi się od ryb, langust, homarów i krabów? Nawet jeśli na internetowych stronach zobaczycie błękit morza i zieleń makii, to nie poczujecie zapachu pinii i nie usłyszycie nieustającego koncertu dalmatyńskich cykad. Do Chorwacji trzeba po prostu pojechać.

Kraj ten jest idealnym celem wakacyjnych podróży Polaków. Sprzyjają temu niskie ceny wczasów na chorwackiej riwierze, położenie geograficzne i brak bariery językowej. Po latach walk, kraj cieszy się spokojem, a przestępczość należy do najniższych w Europie. Większość nadmorskich miast nie doświadczyła okropieństw wojny, nie ma więc ryzyka natknięcia się na miny czy niewypały. Miejsca dotknięte zniszczeniami wojennymi są już w większości odbudowane, a w ostrzeliwanym niegdyś przez Serbów starym Dubrowniku, tylko zniszczona kolejka linowa na pobliską górę przypomina wydarzenia sprzed lat.
W Chorwacji z rok na rok wypoczywa coraz więcej turystów. Często ci, którzy przyjechali tu po raz pierwszy, wracają w następnym roku i w dodatku polecają ten kraj swoim znajomym. Teraz czas na Ciebie, Czytelniku.

Poniższe informacje być może pomogą Ci wybrać idealne miejsce. Tekst ten został opracowany na podstawie wyjazdów Autora do Chorwacji, materiałów Hrvatskiej Turistickej Zajednicy, tekstów z prasy, przewodników, katalogów biur podróży i stron internetowych. Autor dołożył starań, by podane informacje były zgodne z prawdą i aktualne, nie bierze jednak odpowiedzialności za zmiany, nieścisłości i możliwe ich konsekwencje.

UMAGRejon miasta Umag jest z pewnością dobrym miejscem na wypoczynek i wspaniałym punktem wypadowym do zwiedzenia północnej Istrii, sąsiedniej Słowenii z pięknymi jaskiniami Postojna i Skocjanska czy włoskich miast Wenecja i Triest. W odróżnieniu od pozostałej części Chorwacji teren jest raczej płaski. Warto pamiętać też o bliskości alpejskich szczytów i związanym z tym klimatem.

Nazwa Kemping Ladin Gaj, obecnie Park Umag
Adres Lovrecica, HR 52470 Umag
Tel. 052 756 303, 052 719 100
Fax 052 756 230, 052 719 999
e-mail istraturist@itu.tel.hr

Ten jeden z największych i najbardziej popularnych kempingów na półwyspie Istria położony jest około 8 kilometrów od miasta Umag. Do dyspozycji gości są dwie restauracje, dwa dobrze zaopatrzone mini-markety, tawerna, bar przy plaży, poczta, kantor, punkt pomocy medycznej, sześć kortów tenisowych, tenis stołowy, mini-golf, wypożyczalnia rowerów i łódek. Kemping został sklasyfikowany jako kemping pierwszej kategorii, obejmuje powierzchnię 120 hektarów i może przyjąć do 5.000 gości. Kemping podzielony jest na część tekstylną i naturystyczną. Nie ma możliwości wynajęcia przyczep, bungalowów czy namiotów.

Nazwa Kemping KANEGRA
Adres Kanegra, HR 52470 Umag
Tel. 052/732 186, 052/ 719 100
Fax 052 732 212, 052 732 999
e-mail istraturist@itu.tel.hr

Kemping zlokalizowany przy pięknej zatoczce, z plażą odpowiednią dla dzieci.
Kemping posiada część tekstylną i naturystyczną. Do dyspozycji gości: restauracja, tawerna, mini-market, dwa korty tenisowe, kiosk, dyskoteka. Jest to kameralny kemping o powierzchni zaledwie 3 ha i przeznaczony dla około 400 turystów. Plaża naturystyczna (podobno płatna) jest też w pobliżu kompleksu turystycznego Katoro.

POREC


Nieco dalej na południe leży duży kompleks wypoczynkowy skupiony wokół miejscowości Porec - jednego z najstarszych miast Chorwacji, z przepiękną bizantyjską bazyliką z VI wieku oraz wieloma zabytkami. Również wokół Poreca naturyści znajdą wiele wspaniałych miejsc do wypoczynku.

Nazwa Kemping naturystyczny ULIKA
Adres HR 52440 Porec, Cervar Porat
Tel. 052/432 325, 410 101
Fax 052/435 352 , 454 044
e-mail mail@plavalaguna.hr
Strona http://plavalaguna.hr/naturist-camping-ulika-porec?bs=59

Kemping położony 8 km od miasta Porec, na porośniętym trawą półwyspie, częściowo zacieniony. Kemping znany z dobrego zaplecza sanitarnego i sportowego, może przyjąć do 3.500 gości na 26 ha powierzchni. Możliwość wynajęcia mobile-home'ów. Psy i koty mile widziane. Basen.

Nazwa SOLARIS Ośrodek Naturystyczny 
Adres HR 52440 Porec, Tar, Via Nazora 9, 
Tel. 052/40 40 00
Fax 052/44 30 94, 443 064
e-mail riviera@istra.com

Ośrodek naturystyczny Solaris położony jest na półwyspie Lanterna, dwanaście kilometrów od Poreca, nad kamienistą plażą. Solaris dysponuje częścią hotelową z pokojami 2-sobowymi z widokiem na morze oraz apartamentami przeznaczonymi dla 2-4 osób. Ośrodek może przyjąć do czterech tysięcy gości, dla których przygotowano: mini-market, kiosk z prasą i upominkami, restaurację przy plaży, parking, centrum sportowe z kortami tenisowymi. Program animacyjny z licznymi konkursami jest wizytówką ośrodka.

Nazwa ISTRA kemping naturystyczny
Adres HR 52451 Funtana
Tel. 052/441 123, 052/451 430
Fax 052/445 306, 052/451 440
e-mail riviera-marketing@riviera.tel.hr

Funtana to mała istryjska wioska, znajdująca się pomiędzy miastami Porec i Vrsar, zamieszkana przez 470 osób, trudniących się rybołówstwem i rolnictwem. Funtana posiada bardzo dobre połączenie drogowe z Porecem i Vrsarem. Istra Naturist to dobrze utrzymany kemping, który na powierzchni 37 hektarów może przyjąć trzy tysiące gości. Do większości parcel kempingowych doprowadzono wodę i elektryczność. Mini-market, restauracja, zaplecze sportowe i plac zabaw dla dzieci. Możliwość wypożyczenia przyczep kempingowych. W pobliżu stadnina konna. Istra przyjmuje również gości z psem lub kotem.
Nasi wywiadowcy donieśli, że koło Poreca plaże naturystyczne znajdują się też na wyspie Sv. Nikola koło hotelu Fortuna oraz w rejonie tzw. Zelenej Laguny.


VRSAR
Nazwa KOVERSADA Centrum Naturystyczne
Adres HR 52450 Vrsar
Tel. 052/44 11 71, 052/44 11 14
Fax 052/44 11 71, 052/44 11 14
e-mail koversada-appartaments@anita.hr, marketing@anita.hr
Strona www.anita.hr

Vrsar usytuowany na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria, miedzy Porecem a Rovinjem, w przeszłości był osadą rybacką , a dziś jest znanym kurortem wypoczynkowym. Jak głosi legenda, to właśnie tu wypoczywał po swych miłosnych podbojach niejaki Casanova. W mieście znajduje się dwunastowieczna bazylika romańska, wieża miejska z XIII wieku oraz kościół z XVII wieku.
Vrsar to miłe, kameralne i urokliwe miasteczko, znakomicie nadające się na romantyczny urlop, z dala od zgiełku i wrzawy wielkiego świata. Właśnie w pobliżu Vrsaru, około trzy kilometry od Starego Miasta, tuż przy ujściu malowniczego Limskiego Fjordu, znajduje się słynny ośrodek naturystyczny Koversada, rozciągający się na powierzchni stu hektarów, wzdłuż pięciokilometrowej plaży. Ośrodek oferuje również zakwaterowanie w apartamentach i pokojach hotelowych oraz 1.700 miejsc namiotowych. Do dyspozycji mieszkańców kempingu są: woda, elektryczność, prysznice i urządzenia sanitarne. Na terenie Koversady znajduje się kilka restauracji, barów i pizzerii, kiosk, poczta, stacja benzynowa. W pobliżu centrum nurkowe Starfish. Korty tenisowe, boiska, tenis stołowy, mini-golf.
Koversada to naturystyczna wioska warta Twej uwagi.


ROVINJ

Rovinj to jedno z większych i chyba najpiękniejszych miast półwyspu Istria, z romantycznym starym miastem, nad którym góruje kościół z 60-metrową dzwonnicą. Warto zgubić się w labiryncie wąskich, kamiennych uliczek, pospacerować po gwarnym porcie czy też popłynąć na jedną z pobliskich wysepek.

UWAGA! Od 2005 roku Monsena, słynny ośrodek znajdujący się w Rovinj, nie jest już ośrodkiem naturystycznym. Monsena obecnie nazywa się Amarin i jest typowym, tekstylnym ośrodkiem wypoczynkowym.

Nazwa VALALTA Centrum Naturystyczne
Adres HR 52210 Rovinj
Tel. 052/ 811 033
Fax 052/ 821 004
e-mail valalta@pu.tel.hr
Strona www.valalta.hr

Valalta to niemal bliźniacze centrum naturystyczne ośrodka Koversada, położone po drugiej Limskiego Fiordu, siedem kilometrów od centrum Rovinja. To również duża wioska naturystyczna, mogąca na powierzchni 55 hektarów przyjąć pięć tysięcy gości zarówno na terenie pięciogwiazdkowego kempingu, jak i w bungalowach i apartamentach. Kwatery są dobrze urządzone, część z nich przeszła niedawno remont. Valalta posiada własną marinę jachtową na 250 łodzi. Wyposażenie: wiele restauracji, i barów, pizzeria, własny browar, sklepy, kantor, poczta, biuro podróży, salon fryzjerski, sauna, ambulatorium, basen z brodzikiem, jacuzzi, bezpłatne parasole plażowe i leżaki, strzeżony parking. Program animacyjny dla dorosłych i dla dzieci, wieczorki z muzyką na żywo. Kąpieli słonecznych można zażywać na skalistej, trzykilometrowej plaży.

Nazwa VILLAS RUBIN
Adres Vl. Nazora 6, HR 52210 Rovinj
Tel. 052/80 14 00
Fax 052/81 33 53
e-mail tn-villas-rubin@jadran-turist.tel.hr

Villas Rubin nie jest ośrodkiem naturystycznym, położony jest jednak blisko plaży naturystycznej, trzy km na południe od Rovinja. Ośrodek jest bardzo popularny wśród gości z całej Europy. Tworzy go zespół 498 pokoi w bungalowach oraz 450 apartamentów. Ośrodek jest w trakcie renowacji. Osoby o nieco wyższych wymaganiach powinny zaznaczyć przy rezerwacji, że interesuje ich miejsce w części odnowionej, choć i w "starej" części nie jest tragicznie. Villas Rubin to niemal małe miasteczko z restauracjami, pizzerią, barem, sklepem, kioskami oraz bogatym zapleczem sportowo-rekreacyjnym. Jest to dobry wybór, jeśli chcesz spędzić półnaturystyczne wczasy w pobliżu Rovinja.

Nazwa Polari kemping z częścią naturystyczną
Adres HR 52210 Rovinj, Polari b.b.
Tel. 052/801 510, 052/800 376
FAax 052/811 395, 052/813 497
e-mail ac-polari@jadran-turist.tel.hr

Położony tuż za Villas Rubin kemping z częścią naturystyczną o nazwie Punta Eva. Osiemdziesiąt hektarów powierzchni czeka na 5.800 gości. Jak zwykle zaplecze sanitarne, sklepy, knajpki.... Goście kempingu mogą korzystać z infrastruktury ośrodka Villas Rubin (rozumiemy, że w strojach...).

Nazwa VESTAR Kemping
Adres Vestar bb, HR 52210 Rovinj
Tel. 052/ 829 150, 052/800 376
Fax 052/829 151, 052/813 497
e-mail ac-vestar@jadran.turist.tel.hr

Kemping Vestar położony jest 5 km na południe od Rovinja, posiada 800 miejsc kempingowych na powierzchni 15 hektarów. Część pobliskiej malowniczej zatoki jest cichym rajem dla naturystów. Kemping został sklasyfikowany jako kemping kategorii II, do dyspozycji gości oddaje restaurację, pizzerię, budynek sanitarny z udogodnieniami dla osób "sprawnych inaczej", lodówki, korty sportowe oraz .... prysznice dla psów (???).

W Rovinju gołe plaże znajdują się również na położonych vis a vis starego miasta wyspach Maskin i Sv. Katarina. Można na nie dopłynąć w ciągu 5 - 10 minut promem z Rovinja lub też zamieszkać w znajdujących się na wyspie hotelach Katarina, Park i Istra.


MEDULIN
Nazwa Kazela Kemping Naturystyczny
Adres HR 52203 Medulin
Tel. 052/576 050, 052/577 053
Fax 052/214 331, 052/576 929

Medulin to miasteczko na południowym krańcu półwyspu Istria, dziesięć kilometrów od miasta Pula. Kemping Kazela znajduje się dwa kilometry od miasta Medulin i oferuje miejsce dla 2.200 turystów na powierczhni 108 hektarów. Zaplecze sanitarne i sportowe (między innymi korty tenisowe), bary i restauracje. Program rozrywkowy. Dobre warunki do wypoczynku i opalania na własnej dwukilometrowej plaży oraz na pobliskich wysepkach. Zwierzęta akceptowane.

Zaprzyjaźnione wróble doniosły też o plaży naturystycznej koło hotelu Belvedere w pobliżu Medulin. Nie dają jednak gwarancji, że nie jest to plaża, o której piszemy powyżej.....


BRIJUNI

Brijuni to archipelag 14 wysepek, tworzących jeden z najpiękniejszych parków narodowych Chorwacji. Niegdyś miał tu swoją rezydencję marszałek Tito. Dziś archipelag stał się ekskluzywnym celem urlopowym z luksusowymi hotelami. Plaża naturystyczna znajduje się w pobliżu hoteli Neptun i Istra, na wyspie Veli Brijuni.


RABAC

Rabac to ośrodek wypoczynkowy położony koło miasta Labin, na wschodnim wybrzeżu Istrii. Dostępne nam foldery biur podróży wzmiankują plażę naturystyczną w pobliżu hoteli Castor, Pollux, Narcis, Hedera, Girandella.

ZATOKA i WYSPY KVARNERU


WYSPA KRK
Nazwa KONOBE kemping naturystyczny
Adres HR-52521 PUNAT, OBALA 100
Tel. 051/854 036, 051/854 101
Fax 051/854 101
e-mail konobe@ri.hinet.hr

Kemping naturystyczny Konobe, znany też jako Akapulka znajduje się na wyspie Krk, 4 km od miasteczka Punat i posiada 2.000 miejsc namiotowych. Otwarty od maja do września. Zaplecze sanitarne, sklepy, restauracje, bary. Zaplecze sportowe, wyposażone między innymi w korty tenisowe, boiska do piłki nożnej, siatkówki, mini-golf, możliwość uprawiania sportów wodnych. Możliwość przyjazdu z psem lub kotem. W pobliżu hotel Punat.

Nazwa BUNCULUKA kemping naturystyczny
Adres: HR 52523 Baska, KRK, E. Geistlicha 34
Tel. 051/856 806, 051/656 801
Fax 051/856 595, 051/856 880
e-mail bunculuka@ri.hinet.hr

Kemping zlokalizowany nad piękną zatoką Bunculuka, 1 kilometr od miasteczka Baska na wyspie Krk. 1500 miejsc namiotowych, recepcja, toalety, sklep, restauracja, zaplecze sportowo-rekreacyjne. Możliwość przyjazdu z psem lub kotem. Prosty kemping w spokojnym otoczeniu.

Nazwa POLITIN kemping naturystyczny 
Adres: HR 52500 Krk, Vrsanska bb
Tel 051/221 351, 051/221 063
Fax 051/221 137
e-mail  

Kemping znajduje się kilometr od miasta Krk na wyspie Krk, tuż przy pięknej zatoce. Politin może przyjąć około tysiąca gości, do dyspozycji których jest recepcja, sklepy, restauracja z miejscem do tańca, zaplecze sanitarne i sportowe. Psy, koty akceptowane.

Nasze tajne akta dotyczące wyspy Krk zawierają też doniesienia o plaży w Nijvicach, Omisalj oraz Malinskiej.

CRIKVENICA

Crikvenica to miasto w pobliżu wyspy Krk. W pobliskim Drmalj plaża FKK Kacjak.

WYSPA CRES
Nazwa BALDARIN kemping (z częścią naturystyczną)
Adres: HR 51554 Nerezine, Punta Kriza
Tel. 051/235 646
Fax 051/235 646
e-mail info@camp-baldarin.com

Kemping Baldarin leży w oazie ciszy i spokoju, przepełnionej zapachem pinii przeglądających się w krystalicznie czystym morzu, 12 km od miasteczka Osor na wyspie Cres. 1800 miejsc na 10 hektarach powierzchni. Zaplecze sportowe i sanitarne. Możliwość wynajęcia przyczep kempingowych. Psy i koty akceptowane.

Nazwa KOVACINE (z częścią naturystyczną)
Adres: HR 51557 Cres, Melin I, 20
Tel. 051/571 161, 051/571 428
Fax 051/571 163
e-mail cresanka@ri.tel.hr

Kolejny kemping z częścią naturystyczna na wyspie Cres, dwa kilometry od miasta Cres. Dwanaście hektarów czeka na dwa tysiące gości. Zaplecze sportowe i sanitarne, możliwość wynajęcia przyczep kempingowych. Restauracja, pizzeria, bistro, możliwość wynajęcia łodzi.

Nazwa ZDOVICE kemping naturystyczny
Adres: HR 51557 Cres, Valun
Tel. 051/571 161, 051/571 428
Fax 051/571 163
e-mail cresanka@ri.tel.hr

Na Cresie lubią chyba golasów, bo to kolejny kemping naturystyczny (uwaga - wykaz kempingów w Chorwacji z 2001 roku nie umieszcza przy kempingu Zdovice dopisku "naturist"). To mały kemping, który na powierzchni zaledwie jednego hektara może przyjąć dwieście pięćdziesiąt osób. Z dostępnych nam materiałów wynika, że jest kemping o bardzo podstawowym wyposażeniu. Restauracja, sklep i kiosk w pobliskiej miejscowości Valun.

WYSPA RAB

Niewiele wiemy o gołych plażach na tej wspaniałej wyspie. Na pewno w pobliżu hoteli Eva i Katarina w ośrodku turystycznym Suha Punta jest plaża naturystyczna Kandarola o długości półtora kilometra. Wstęp na nią jest płatny (ok. 2,5 euro od osoby). Są też plaże Ciganka, Sahara i Stolac na półwyspie Lopar

WYSPA LOSINJ

Sytuacja jak w przypadku Rabu - mamy tylko dane o plażach naturystycznych Vespera, Cikat, Zlatna Uvala, Suncana Uvala, Srebrna Uvala, Orijule. Gołe plaże są też na pobliskich wysepkach Susak, Unije oraz Silba.

WYSPA PAG

Pag w związku z brakiem bujnej zieleni znany jest ze swego księżycowego krajobrazu oraz gołych plaż Strasko i Zrce koło Novalji, Jakisnica koło Lun, plaży As koło Simuni oraz Sv. Duh. Nic więcej na razie nie wiemy

ZADAR

Mamy informacje o plaży naturystycznej na półwyspie Punta Skala, dwanaście kilometrów na północ od Zadaru. Plażą ta znajduje się w pobliżu apartamentów Planika. Na nieodległej wyspie Ugljan nasi wywiadowcy wypatrzyli plażę Sabusa.

SIBENIK

W rejonie tego miasta znajdziemy kilka plaż naturystycznych, miedzy innymi Centrum Naturystyczne Miran w Pirovacu, plażę FKK w Primosten na wyspie Smokvica w pobliżu hotelu Zora-Slava, na wyspie Tijat blisko Vodic, plażę w zatoce Plitka Punta położona pomiędzy Vodicami a Tribunją (w pobliżu znajduje się hotel Punta, w którym liczne polskie biura podróży organizują wczasy z dojazdem autokarowym), plażę koło kempingu Kosirina (podobno jest to kemping naturystyczny, ale nie udało nam się tego potwierdzić).. Na pobliskiej wyspie Murter - plaża Cigrade i Slanica.

Niestety, od 2003 hotel Miran przestał być ośrodkiem naturystycznym. Jest to przykre, tym bardziej, że był to jedyny hotel FKK w tej części Chorwacji.... Miejmy nadzieję, że przy hotelu będzie przynajmniej plaża naturystyczna.

Nazwa SLANICA kemping z częścią naturystyczną
Adres Slanica, HR 22243 Murter
Tel. 022 434 580
Fax 022 434 580
e-mail

Mały kemping, który na powierzchni 1,4 hektara może przyjąć 350 osób. Zaplecze sanitarne i sportowe, możliwość przyjazdu z psem lub kotem. Podobnie jak w przypadku Pirovaca, dobre miejsce na wycieczki do Wodospadów Krka i Archipelagu Kornati.

Nazwa SOVINJE kemping naturystyczny
Adres 23213 Tkon-Pasman
Tel. 023/85-838
Fax 022/85-719
e-mail

Pole kempingowe dla naturystów na wyspie Pasman. Mały, prosto urządzony kemping dla 400 osób, powierzchnia około 1 ha. Psa i kota możesz przywieźć....

W pobliskim Biogradzie udało nam się "namierzyć" plażę Crvena Luka, a w Pakostane - plażę Kozarica.

MAKARSKA

Niestety, nie mamy zbyt wiele informacji o plażach naturystycznych w tym popularnym kurorcie. Nasze materiały o Makarskiej wzmiankują wyłącznie plażę naturystyczną koło kempingu Dole (dawniej Duba) oraz Sv. Petar (choć nie damy głowy, że chodzi o tą samą plażę). Gołą plażę znajdziesz też w Tucepi (Nugal) oraz pobliskiej Breli (plaża Vrulja).

WYSPA HVAR

Jeśli chcesz zakochać się w Chorwacji, musisz koniecznie pojechać na wyspę Hvar, a dokładniej do miasteczka Hvar na wyspie Hvar. Miesięcznik Traveller zaliczył Hvar do dziesięciu najpiękniejszych wysp świata, obok Capri i Bora-Bora. Wyspa zwana jest chorwacką Maderą ze względu na łagodny klimat oraz największą w całej Chorwacji ilość dni słonecznych. Miasto Hvar to perła śródziemnomorskiej architektury, dzięki gotyckim pałacom i marmurowym alejkom kojarzy się wielu z Wenecją. Miastu uroku dodaje malowniczy archipelag Wysp Piekielnych, oddzielonych kilkusetmetrowym pasem morza. Wieczorem miasto tętni życiem, grają zespoły muzyczne, czynne są kluby i dyskoteki. Hvar jest pięknym, nastrojowym miejscem, idealnie nadającym się na romantyczne podróże poślubne.

W samym mieście nie ma zbyt wielu plaż. W tekstyliach można opalać się na skalistym wybrzeżu, ciągnącym się za hotelem Bodul oraz za portem na wysokości hotelu Pharos. Trzysta metrów od portu, vis a vis hotelu Amfora znajduje się spora kamienista plaża z wypożyczalnią sprzętu. Można również szukać miejsca na wybrzeżu poza miastem w kierunku hotelu Sirena oraz dalej. Najlepiej jednak zrobić to, co czyni 90% hvarskich turystów, to znaczy popłynąć łódką na wspomniane już bezludne wyspy Pakleni Otoci. Dwie pierwsze z nich - Jerolim i Stipanska - przeznaczone są wyłącznie dla naturystów. Położona nieco dalej Palmiżana posiada wydzieloną strefę naturystyczną. Łodzie na wyspy odpływają z przystani przed Arsenałem oraz spod hotelu Amfora, codziennie w godzinach 08.00-11.00, by później między godz. 17.00 a 18.00 odwieźć turystów z powrotem. Rejs w obie strony kosztuje 20 kun od osoby (czyli około 12 zł - dane z września 2002 r.). Na Palmiżanę kurs kosztuje 30 kun. Można również wypożyczyć łódkę i - zrzuciwszy tekstylia - pływać od wyspy do wyspy. Po drugiej stronie wyspy Hvar znajdują się dwa miłe śródziemnomorskie miasteczka Jelsa z naturystyczną wyspą Zecevo oraz Stari Grad z plażą naturystyczną, zlokalizowaną poza miastem.

W mieście Hvar znajduje się kilka hoteli. W centrum, tuż przy porcie znajdziesz dość drogie hotele: Adriatic, Palace czy Slavija. Nieco dalej poza miastem leży hotel Bodul. Minusem jego lokalizacji jest bliskość małej stacji benzynowej. Nie wierzcie również folderom, podającym, że hotel znajduje się tuż przy plaży - jest to mała zatoczka, niemal w całości zastawiona wrakami łodzi. Godnym polecenia jest hotel Pharos, leżący na wzgórzu wśród pinii, tylko 200 metrów od starego miasta. Hotel reprezentuje średni standard, ma jednak wspaniałą obsługę oraz wyśmienitą kuchnię. Drobnym minusem może być z kolei czynna w sezonie pobliska dyskoteka. Obok znajduje się trzygwiazdkowy hotel Amfora, niegdyś jeden z najlepszych w mieście. Jeśli szukasz ciszy i spokoju, chcesz uniknąć tłumów - możesz też wybrać zlokalizowany dwa kilometry za miastem hotel Sirena.

Na Hvarze są też kempingi naturystyczne. Ich opis znajdziesz poniżej:

Nazwa NUDIST
Adres HR 21463 Vrboska, Hvar
Tel. 021 774 034
Fax 021 774 187
e-mail

Niewielki kemping (2,5 ha), położony na półwyspie koło miasteczka Vrboska, może przyjąć 420 osób. Podstawowe wyposażenie, podobno brak możliwości rezerwacji. Psy i koty akceptowane.

Nazwa MLASKA Kemping z częścią naturystyczną
Adres HR 21469 Sucuraj, Hvar
Tel. 021 773 371
Fax 021 773 371
e-mail

Kemping położony koło portu promowego Sucuraj (prom z Drvenika na stałym lądzie), na samym końcu wyspy Hvar. Nieduży kemping, mogący przyjąć około 200 gości. Możliwość rezerwacji oraz wynajmu namiotów i bungalowów. Zaplecze sanitarne i sportowe, psa też możesz przywieźć..

W pobliżu wyspy Hvar znajdują się też naturystyczna wyspa Zecevo koło miasta Jelsa. Plaża FKK jest też w Starim Gradzie, około kilometra na zachód od hotelu Helios. Dobre warunki do naturyzmu znajdziesz też w pobliżu wsi Sv. Nedjelja, skąd też w sezonie organizowane są transfery motorówką na bezludną wyspę Scedro.

WYSPA BRAC

Brac to jedna z najbardziej znanych wysp Chorwacji, z własnym lotniskiem oraz licznymi hotelami. Tysiące turystów przyciąga słynna plaża Złoty Róg, wspaniale wyglądająca z lotu ptaka (oglądana ze statku nie robi już takiego wrażenia....). Najbardziej znana plaża naturystyczna to plaża Paklina w pobliżu Złotego Rogu. W internecie znaleźliśmy też plażę Mutnik w miejscowości Mirca.

WYSPA KORCULA I PÓŁWYSEP PELJESAC

Z dostępnych nam danych wynika, że choć na Korculi nie ma ośrodków naturystycznych, to jednak warunki do nagiego plażowania są dobre. W pobliżu zabytkowego miasta Korcula znajdziesz kilka wysepek dla naturystów, między innymi wyspę Badija (można tu przenocować w XV-wiecznym klasztorze, zamienionym w hotel), Sutivan i Stupe, Majsan, Na wyspy te pływają taksówki wodne z przystani w Korculi (15 kun za bilet powrotny na Badiję). Szczególnie ciekawa jest Badija ze skalistymi plażami. Niedaleko od Korculi, dwa kilometry za wioską Kucisce leży przepiękna ukryta zatoka Vaja z plażą z drobnych kamieni i oraz skałkami – z plaży tej również korzystają naturyści. W pobliżu miasta Vela Luka znajdują dwie wyspy z plażami naturystycznymi – Osjak oraz Proizd. 

Na Peljesacu naturyści znajdą piękną plażę Divna ok. 7 km od Trpanja. Trzy kilometry na zachód od Stonu plaża Prapratno. W Orebicu koniec plaży Trstenica jest przeznaczony dla naturystów. Położone trzy km za Orebicem Mokalo posiada kameralną (w sezonie raczej zatłoczoną) plażę z rewelacyjnym jak na Chorwację, łagodnie schodzącym żwirowym i drobnokamienistym dnem. Również na skraju tej plaży opalają się naturyści. Można także korzystać z plaż na pobliskich wyspach Badija czy Majsan (transfery taksówką wodną z Korculi, a w sezonie również z Orebica). Oficjalne plaże naturystyczne są też w pobliżu wioski Loviste (skaliste plaże Pricavac i Okjucy po obu stronach wejścia do zatoki).

WYSPA LASTOVO

Lastovo to jedna z najdalej wysuniętych w morze wysp Dalmacji, do 1989 roku ze względów militarnych zamknięta dla turystów zagranicznych, których i dziś przybywa tu niewielu. Oprócz kilkuset mieszkańców żyjących w czterech wioskach, będą wam towarzyszyć jedynie porośnięte lasem góry i morze z ukrytymi zatokami.  Na Lastovie nie ma oficjalnych plaż naturystycznych, ale warunki do nagiego opalania są dobre. Autor niniejszego Przewodnika poleca zwłaszcza zatokę Skrivena Luka oraz skałki koło miejscowości Pasadur. W sezonie można liczyć na transfer łódką na jedną z pobliskich bezludnych wysp. Więcej informacji o tej mało znanej wyspie znajdziesz na www.lastovo.prv.pl

WYSPA MLJET

Na wyspie Mljet naturyści spotykani są na plaży Blace, około dwadzieścia minut spacerem od wioski Saplunara. Przy odrobinie wysiłku możesz również znaleźć swoją własną zatoczkę, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał.

DUBROWNIK

Dubrownik - zwany też perłą Adriatyku - to miejsce, w którym po prostu wypada być. Jest to piękne, średniowieczne miasto, podobnie jak Kraków czy Wenecja objęte ochroną UNESCO. Warto zwiedzić jego liczne muzea i pałace, przejść się po ogromnych murach obronnych czy też po prostu zgubić się w labiryncie wąskich, kamiennych uliczek. Położone obok Starego Miasta dzielnice i małe miasteczka wprost toną w bujnej, śródziemnomorskiej roślinności. 2.600 godzin słońca oraz 200 bezchmurnych dni każdego roku czynią Dubrownik jednym z najbardziej słonecznych miast w Europie. Nie mamy żadnych informacji, by w rejonie tego pięknego miasta znajdowały się hotele naturystyczne. Plaże naturystyczne w rejonie Dubrownika znajdują się w pobliżu centrów turystycznych oraz na pobliskich wyspach. Do najbardziej znanych zaliczamy: plażę na półwyspie Lapad, plażę w pobliżu hotelu Dubrovnik Palace, na wyspach Supetar, Lokrum Kolocep na południowy zachód od miejscowości Donje Celo, Sunj na wyspie Lopud, plażę koło hoteli Astarea i Studenac w Mlini, plażę koło hotelu Crotia w Cavtat oraz plażę Osmine w Slano (na północ od Dubrownika).

I to by było na tyle.... Mając świadomość niedoskonałości powyższego spisu, prosimy wszystkich naturystów, którym dane było odwiedzić Chorwację, o przysyłanie swoich uwag, poprawek i uzupełnień.

Krzysiek z Warszawy

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Musisz potwiedzić że jesteś człowiekiem, a nie skryptem komputerowym.