Skocz do treści

Witamy na forum NNS

Zrób coś sensownego

para_slask

Liberec - BABYLON

Rekomendowane posty

Stokrotka22

Napiszę kilka słów o moim wyjeździe do Centrum Babylon w Liberec.

Na wstępie zaznaczę, że to właśnie dzięki pomocy z tego forum zdecydowałam się skierować tam swoje kroki. (A właściwie samochód męża, który od początku był bardziej nastawiony na wyjazd do Aquaparku, a nie do sauny.) W związku z ustaleniami ostatniej chwili wybraliśmy się do aquaparku, w którym była wydzielona strefa odpoczynku.

Co można napisać o Cenrum Babylon? Jest to wielki kompleks rekreacyjno-edukacyjno-kulturalny - stylizowany jest na oddzielne miasteczko, w którym można spędzić więcej niż jeden dzień (wszakże znajduje się tam również hotel). Znajdują się tam m. in. kino3D, IqPark (z różnymi edukacyjnymi ścieżkami), sklepy, restauracje, automaty z grami, lunaparki, grota solna, strefa wellness ORAZ aquapark (w którym jest strefa relaksu z saunami).

My z mężem skorzystaliśmy z aquaparku (było taniej, kompleksowo, można było pozjeżdżać i pozwiedzać). Generalnie to wnętrze aquaparku jest dość duże i ma wiele atrakcji - polecam je dla rodzin z dziećmi. Można się tam zabawić, ale niestety z odpoczynkiem jest już gorzej. Nie wiem czemu, ale większość łóżek z masażem była wyłączona (a wnęk do odpoczynku było wiele, chodziły tylko dwie w całym kompleksie). Brakowało mi zwykłego basenu, w którym można byłoby popływać (wzdłuż torów).

Jeśli chodzi o kulturę w całym kompleksie aquaparku - niestety było widać od razu naszych rodaków. Mimo zapisu w regulaminie w kilku językach (dosł. nakaz kąpieli nago) - spora część Polek nie tylko nie zdejmowała kostiumu, ale i też niedokładnie się myła (czyt. właziła pod prysznic, nie używała żadnego kosmetyku i po dwóch minutach szła na halę). Zdarzało się również, że niektóre fotele do odpoczynku były zajęte ręcznikami (mimo półeczek tuż obok). Skąd wiem, że to nasi rodacy? To akurat było słychać po języku. Mimo wszystko jakoś obsłudze aquaparku udaje się utrzymać czystość i nie ma tutaj powodów do narzekań. Jest obowiązkowy prysznic przy wchodzeniu na samą halę parku wodnego, ale da się go również ominąć (np. jeśli ze strefy odpoczynku idzie się w samym ręczniku do wc).

W parku wodnym są trzy główne baseny połączone wieloma przejściami, dzięki czemu da się korzystać z większości atrakcji bez wychodzenia z wody i zakładania klapek. Są masujące wodospady, zjeżdżalnie, sztuczne fale, basen z przeciwprądem i inne standardowe dla tego typu kompleksów stanowiska. Jeśli chodzi o zjeżdżalnie to moim zdaniem były lepsze niż w Polsce - miałam wrażenie, że poziom wody był w nich wyższy, a i dzięki zróżnicowaniu można było spróbować wszystkiego nie czując znudzenia. Była jedna zdjeżdżalnia łagodna, jedna długa, jedna ciemna i jedna ekstremalna - cebula. W porównaniu do dotychczas poznawanych - nie miały ograniczeń wieku czy wysokości.

Jednak zbliżając się do sedna - w aquaparku jest również strefa odpoczynku(nie wiem, czy to się tak nazywa), w której jest kilka atrakcji. Wchodząc, od lewej, można skorzystać z gabinetu masażu, potem jest pomieszczenie podobne do sauny, ale z temperaturą pokojową (weszliśmy tam tylko na chwilę, podejrzewam, że można się tam po prostu zrelaksować i posiedzieć). Następnie zaaranżowane są małe pokoiki z leżankami, miejsca, gdzie można odłożyć spokojnie dziecko i poczytać gazetę albo po prostu podrzemać.

Idąc w stronę prawą, za kilkoma parawanami mamy półeczki i nakaz rozebrania się, co też niezwłocznie uczyniliśmy. (Część użytkowników, poszła dalej nie zdejmując niestety strojów, obsługi tu nie widzieliśmy.) Za zakrętem jest kilka saun - najpierw dwie infrared, które nie przypadły mi do gustu. Następnie jest sauna sucha, basen lodowy, prysznice i sauna parowa. Sauna sucha i parowa były raczej standardowe. Można było w nich dobrze się wypocić i odpocząć.

Największą atrakcją był dla nas basen lodowy, który miał kilka metrów i można się było w nim przepłynąć - czysta przyjemność. Oczywiście wcześniej trzeba było wziąż prysznic, żeby zmyć z siebie pot. Dopiero później można było do niego wskoczyć. Trochę upierdliwe było tylko noszenie ze sobą ręczników - jak wyszło się z sauny suchej i chciało się przejść potem do parowej to trzeba było się przejść pod prysznicami, pójść naokoło po ręcznik, a potem nago wrócić i przepłynąć basen lodowy.

Na szczęście w saunach było stosunkowo mało ludzi, więc takie łażenie specjalnie nie gorszyło.

Co mnie najbardziej zdziwiło? Sama kultura saunowania Czechów - na początku do jednej z saun przyszedł ojciec z dwójką córek (na oko 9 i 12 lat). Obie nago, ale zawinięte w ręczniki. Ojciec się usadowił na pierwszym piętrze, leżąco. Pod spodem dwie córki na siedząco. Ich trójka siedziała, trochę sobie paplali. Po kilku minutach młodsza powiedziała, że jej jest za gorąco, słabo się czuje i wyszła. Po jakichś pięciu minutach odpadła i druga. Ojciec sobie chwile posiedział i wyszedł razem z nami.

Nie jestem przeciwna chodzeniu dzieci na saunę, ale pierwszy raz się z tym spotkałam i jestem pod wrażeniem. Dziewczynki dobrze znały wytrzymałość swojego organizmu i kiedy potrzebowały to wychodziły.

Zdziwiło mnie również, że w saunie rozmawiali, ale ja jestem po prostu przyzwyczajona - strefa odpoczynku, więc i strefa ciszy. My się z mężem porozumiewamy na migi i półszeptami na ucho.

• Punkcik 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
To My
Jeśli chodzi o kulturę w całym kompleksie aquaparku - niestety było widać od razu naszych rodaków. Mimo zapisu w regulaminie w kilku językach (dosł. nakaz kąpieli nago)
To znaczy że w całym obiekcie, łącznie z dużymi basenami, zjeżdżalniami itp. jest nakaz kąpieli nago? Czy tylko w strefie saun? I drugie pytanie, czy w saunach jakieś ceremonie naparzań są organizowane?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
summer.time.77

...Nie jestem przeciwna chodzeniu dzieci na saunę, ale pierwszy raz się z tym spotkałam i jestem pod wrażeniem. ...

Żartujesz? Nigdy nie spotkałaś w saunie dzieci?

Nasze dziecko od kiedy tylko pamiętam bywała z nami w saunie i mam nadzieję, że rośnie dobrze wyedukowany i świadomy saunowicz :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Miro

To znaczy że w całym obiekcie, łącznie z dużymi basenami, zjeżdżalniami itp. jest nakaz kąpieli nago?

W Libercu baseny są tekstylne!

Kiedyś były tam organizowane wieczory fkk, na których bywało wielu Polaków, ale te czasy się skończyły :(

Chesz mieć baseny nago, to jedź do Kristall Therme w Ludwigsfelde pod Berlinem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
To My

No właśnie mnie to zdziwiło i dlatego się dopytywałem...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
mi.chal

@To My - przecież Stokrotka22 napisała o prysznicach a nie o basenach ;p

Mimo zapisu w regulaminie w kilku językach (dosł. nakaz kąpieli nago) - spora część Polek nie tylko nie zdejmowała kostiumu, ale i też niedokładnie się myła (czyt. właziła pod prysznic, nie używała żadnego kosmetyku i po dwóch minutach szła na halę)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
To My
Jeśli chodzi o kulturę w całym kompleksie aquaparku - niestety było widać od razu naszych rodaków. Mimo zapisu w regulaminie w kilku językach (dosł. nakaz kąpieli nago) - spora część Polek nie tylko nie zdejmowała kostiumu, ale i też niedokładnie się myła (czyt. właziła pod prysznic, nie używała żadnego kosmetyku i po dwóch minutach szła na halę).
No czytając cały akapit nie jest to takie oczywiste. Nie mam pretensji, po prostu inaczej zinterpretowałem to zdanie, dlatego wolałem się dopytać, bo wyglądało to aż nazbyt optymistycznie...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
fantom23

Dobra mam dziś trochę czasu, to taka krótka relacja z pobytu w Liberac i strefie Wellness Centrum Babylonu. Niestety szukając informacji o mieście nie przeczytałam całego tematu, nie wiedziałam iż takie ciekawe fakty zawarte są w tym wątku. W związku z czym nie widziałam np. rzeźby Davida Cernego, nie miałam nawet pojęcia iż tam się znajduje. Miejscowość jest warta zobaczenia, Czesi wiedzą jak dbać o swoje zabytki i historie (mimo iż ziemie są "poniemieckie", nie niszczą tylko jej odbudowują i dbają o nie)  np. dawną miejską Łaźnie przerobili na galerie sztuki, Obiekt jest wart zwiedzania, zachowano dawne odnowione wnętrza w których odbywają się cykliczne wystawy, wystawy stałe są  min. na temat historii miejsca (oryginalne przebieralnie, wanny, prysznice).

Mając mało czasu (zwiedzanie trwało dłużej niż planowaliśmy), i z powodu braku łącznego biletu na wszystkie strefy byliśmy tylko w Wellness. Strefa jest większa niż wynika z mapki na ich stronie, co mnie zmyliło (uważałam iż z powodu braku seansów nie będzie co tam robić). Poprzednicy pisali już wcześniej o tym, ale przypomnę parking jest płatny, szafki "pobierają" kaucję 20 koron. Na kasie/recepcji otrzymujemy typowe dla Czechów i Słowaków prześcieradła :( Szatnie są wspólne, szafki małe (zima), mają normalne suszarki do włosów (dla mnie to jest istotne, moje długo schną i zwykle wychodzę z mokrymi). Za szatnią WC, pryszncie, długi korytarz z którego są wejścia do różnych pokojów/gabinetów np:

- sala VIP (otwarta, traktowana jako jadalnia/kawiarnia przez osoby na obiekcie),

- gabinet Hamman,

- Słoneczka Łąk, pokój z materacami nad którym są jakby solarne lampy, czy opalają nie wiem, ale jeżeli ktoś wie to chętnie się dowiem, bo mnie to męczy :),

- Tlenoterapia, pokój z kolorowymi lampami i jakimś urządzeniem do którego trzeba wezwać obsługę (takie coś tam piszę, jeżeli dobrze zrozumiałam), w szpitalach mają podobne do podawania tlenu, więc chyba działa na podobnej zasadzie :).

Znajduję się w korytarzu także mini bufet z małą lodówką (przynoszone są na bieżąco owoce i warzywa), automat z wodą (ciepła i zimna), talerzyki, serwetki, noże.

Później wchodzimy do centrum strefy i tu mamy:

- wypoczywalnie (podgrzewane leżanki),

- Laconium, niby ta sucha sauna zrobiona jak mokra (kto był w TR to wie o co mi chodzi, kto nie były musi się domyśleć, bo nie wiem jak to inaczej opisać :) ),

- saunę suchą: zrobiona na kształt chatki, ma nawet okna, dobrze nagrzana, jedyna jej wada wg mnie to drzwi są naprzeciwko jacuzzi, (niestety jedyne osoby które tam wchodziły prosto z sauny to byli Polacy :( ),

- sauny mokre: ziołowa, solna, łaźnia rzymska,

- "sauna" medytacji: wygląda jak prysznic i lampkami w suficie, ciemna, materac na podłodze, nie zamykana, jak tam zaglądałam była para trzymająca się za rączki, wyszłam nie przeszkadzałam,

- 3 pokoje tzw. komory miłości: materac, umywalka, drzwi zamykane na zamek, opis (każdy pomieszczenie ma informacje jakie są jego zalety, temperatura itd.), coś mówił o amore, relaksie i coś tam jeszcze,  jest to tak z boku, gdym nie miała na celu jak zwykle zajrzenia do każdej "dziury" nawet bym chyba nie zauważyła tych "saun", mają zwykłe drzwi i tylko ten opis przy nich zwraca na nie uwagę,

- komora solna: wejście po stromych schodach piętro niżej, niespotykany efekt, mamy wrażenie iż trawiliśmy do Wieliczki,

- jacuzzi, prysznice, studnia lodowa, kąpiel Kneippa.

Znów korytarz i przechodzimy do strefy która kiedyś byłą podobno VIP, a teraz jest dołączona do Wellnes. Tutaj znajdują się:

- 2 bliźniacze sauny fińskie,

- sauna mokra,

- WC, prysznice, basenik lodowy,

- duża wypoczywalnia,

- schody na dół i znów wypoczywalnia, ale tak ciemna,

- schody do góry z opisem Klub Afrikana, tam się nie zapędziłam, wiedziałam wcześniej iż jest osobno płatna i tylko na wyłączność :).

Cała strefa w stylu TR (mogę się mylić, ale chyba pomysł na TR był właśnie z tego miejsca, bardzo dużo cech wspólnych). Poprawne saunowanie w 100% w saunach suchych, nawet do parowych tak z 80% Czechów i Polaków wchodziła bez prześcieradeł (co po Tatralandii i Besanowej bardzo mnie zaskoczyło). NIC niestosownego nie widziałam, przewaga par, dużo kobiet i mężczyzn. Mają też codziennie godziny dla dzieci, cena trochę za wysoka. Nie podoba mi brak biletu łączonego z aquparkiem. Na pewno wrócę jak będę w pobliżu, ciekawa jestem strefy saun w Aquaprku, ale to chyba dopiero w lato jak większość dzieciaków będzie na jeziorami/morzami i tam będzie ciszej i luźniej ;)

PS. Jakby ktoś miał jakieś wątpliwości kto nas tam zabrał oraz cierpliwie znosił zwiedzanie muzeów, to uprzejmie donoszę iż @Marek43 :)

• Punkcik 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
bartenn

Właśnie wróciliśmy saunowanie na sto procent pozytywne jednak widać że bardzo dużo osób korzysta i mały remont by się przydał.Byliśmy też w Afrikanie i tam najmniejsze zużycie jednak tam tylko sucha jakuzzi basenik do schłodzenia i część wypoczynkowa nad sauną po drewnianych schodach osłonięte bambusowymi prętami łoże,stolik,i leżaki.Wrócimy podobało nam się. Znaleźliśmy też fajne sauny poprawne w Harrahovie i Świerardowie Zdrój.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Bene
Świerardowie Zdrój

Gdzie dokładnie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
summer.time.77

.... Znaleźliśmy też fajne sauny poprawne w ... Świerardowie Zdrój.

Dawaj. Bywam tam ze 3-4 razy w roku

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Stokrotka22

Przepraszam, rzadko bywam na forum (rzadko się wypowiadam), więc trochę odświeżę temat

To znaczy że w całym obiekcie, łącznie z dużymi basenami, zjeżdżalniami itp. jest nakaz kąpieli nago? Czy tylko w strefie saun? I drugie pytanie, czy w saunach jakieś ceremonie naparzań są organizowane?

Tak jak już sprostowano - nakaz kąpieli pod prysznicami nago - w sensie: zanim wejdziesz na obiekt wymyj się, a dopiero potem załóż strój kąpielowy. O ceremoniach nie ma nigdzie informacji, więc podejrzewam, że w Aquaparku ich nie ma. Może są w tej części wellness.

Żartujesz? Nigdy nie spotkałaś w saunie dzieci?

Nasze dziecko od kiedy tylko pamiętam bywała z nami w saunie i mam nadzieję, że rośnie dobrze wyedukowany i świadomy saunowicz :)

Serio, nigdy przed Liberecem nie spotkałam dzieci w saunie. Słyszałam o nich różne opinie, ale nie spotkałam. Przypominam, że wcześniej byłam tylko w Białce (strefa 18+) oraz w Warszawie (w klubie Łaźnia jest chyba 18+, a na pływalnie typu Polonez, Muszelka czy Inflancka raczej dziecka bym nie przyprowadziła;P). Ostatnio byłam w Parku Wodnym we Wrocławiu i również dzieci nie widziałam. Może pech, może kwestia doboru miejsc.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
maxrobik

Witam serdecznie. chcemy jechać do Babylon trochę się zrelaksować. planujemy pobyt 5-8 01 2017 Chciałem na wstępie zapytać się czy nie ma problemu z nagością w saunach jaki i jakuzzi. Nie mam zamiaru ubierać się w kąpielówki gdy chcę skorzystać z dużej wanny. Bardzo podoba nam się Tatralandia i panujące tam zwyczaje. Daja prześcieradło i informują , że jest strefa nagości.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
maxrobik

Chciałby dowiedzieć się czy polecicie wykupić noclegi w Hotelu babylon czy w pensjonatach w Libercu. Może jakaś regionalna knajpa i potrawy. Pozdrawiam i czekam na wieści od Was. jesli ktoś chce porozmawiać prywatnie to proszę pisać maxrobik@gmail.com

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
summer.time.77

... i również dzieci nie widziałam. Może pech, może kwestia doboru miejsc.

Zdecydowanie nie pech a.wybór miejsca. To my musimy szukać aby móc.rodZinnie posaunować. Z zasady w większości ośrodków saunowych jednak 18+. Nasze.dziecko jest w tym.temacie wyedukowane i bywa z nami nawet na.nocach saunowych o ile organizator na.To pozwala :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
BOBO1

Ponowie pytanie maxrobik na temat noclegów i może jakieś świeże informacje z pobytu. Dzięki

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
luka49
Ponowie pytanie maxrobik na temat noclegów i może jakieś świeże informacje z pobytu. Dzięki

Może nie calkiem aktualne, bo z przed roku.

braliśmy (2+1) nocleg w Babylonie ze śniadaniem i nieograniczonym wstępem do aquaparku+ świat techniki i inne. Byliśmy bardzo zadowoleni, super warunki super jedzenie, w szlafroku schodzisz na basen. mogę polecić. Innych opcji nie sprawdzałem

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
carol

Witam Serdecznie

W Hotelu Babylon byliśmy w połowie lutego(piątek,sobota)

Mieliśmy wykupiony pakiet do strefy Wellness and Spa

W samym hotelu sporo ludzi ale nie przekładało się to na strefę saun, wyżywienie w pakiecie dość dobre

Klimat w saunach bardzo fajny ze wskazaniem na sobotnie godziny południowe -więcej par

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
fantom42

Ktoś ostatnio w Babylonie? bo się wybieramy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
MSE

Kto był ostatnio w Babylonie .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Nowy.saunowicx

W saunarium obowiązuje strój saunowy a co basenami ? Czy w Czechach bądź na Słowacji są aquaparki gdzie wszędzie obowiązuje jednakowy strój ? Wiadomo jaki

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Marek43
Czy w Czechach bądź na Słowacji są aquaparki gdzie wszędzie obowiązuje jednakowy strój ?

Niestety teraz już coraz rzadziej :( Jeszcze kilka lat temu w Czechach odbywały się cykliczne imprezy, "Noce Naturystów" organizowane przez Czeski związek naturystów. Jednak po aferach pedofilskich które przy okazji tych imprez wypłynęły, imprezy te zostały mocno ograniczone :(

Teraz to jedynie możemy liczyć na "nocki saunowe" organizowane przez aquaparki, np Aquapark Besenova.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
mast

pozostaje jechać do DE

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Rizzy

"Sauna World" w Babylonie zaliczone w dniu 100 rocznicy niepodległości :D

Wrażenia bardzo pozytywne. Obiekt co prawda malutki (1 sauna sucha, 1 łaźnia parowa, dwie kabiny infrared), ale spełnia swoje zadanie. Saunowicze w większości korzystają z obiektu poprawnie, choć zdarzają się stroje kąpielowe (pomimo co najmniej 5 znaków zakazu i regulaminu, w którym dwa razy piszą o zakazie używania strojów). Można spotkać bardzo dużo Polaków. Z saun korzystają całe rodziny, nawet z małymi dziećmi. Pośrodku basen z naprawdę lodowatą wodą, prysznice oraz kilka leżaków. Przy wejściu źródełko. Niestety brakuje jacuzzi. Rzekłbym, że strefę saun wyposażyli w absolutnie niezbędne minimum, co jednak wystarcza, aby miło spędzić czas :)

Byliśmy bardzo zadowoleni z pobytu :) Następnym razem odwiedzimy strefę Wellness, ale o ile mi wiadomo, obecnie trwa tam remont i część atrakcji jest niedostępna.

Dodam jeszcze, że można wykupić bilet łączony na Aquapark i Wellness, kosztuj on 750 koron (125 zł) za cały dzień.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach