Sauny


Polacy pokochali saunę. Miejsc gdzie można saunować przybywa z każdym miesiącem, powstają nowe obiekty, centra spa, każdy aquapark ma dużą strefę saun i łaźni mokrych. Coraz więcej saun powstaje w prywatnych domach, a nawet mieszkaniach. Ale czy umiemy z niej korzystać? Z tym jest trochę gorzej. Polacy nader często upierają się aby w saunie siedzieć w ubraniach, dodatkowo czasami zapominają o podstawowych wymogach higieny w saunie, czyli podłożeniu ręcznika pod stopy i resztę ciała. Należy mieć nadzieję że to tylko błędy początków tradycji saunowania w naszym kraju, bo trzeba przyznać jest z tym coraz lepiej. Mamy coraz więcej ciekawych imprez saunowych, coraz więcej obiektów propaguje właściwą kulturę saunowania, nadal jednak jest dużo do zrobienia.

Co ma wspólnego naturyzm z sauną? Tylko jedną rzecz - naturysta w saunie na pewno będzie prawidłowo, czyli nago z niej korzystać. Trzeba to podkreślić - nie istnieje coś takiego jak naturystyczna sauna, tak jak nie istnieje naturystyczny prysznic, z jednego i z drugiego korzysta się bez ubrań. Przebywanie nago w saunie jest podstawową zasadą poprawnego saunowania a nie naturyzmu. Owszem, w saunach można spotkać naturystów, lecz nie każdy saunujacy poprawnie jest nim.

I krótka lekcja języka polskiego: Idzie się do sauny, nie "na sałnę". Było się w saunie, a nie "na saunie" i tak dalej.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. NNS nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii ani nie utożsamia się z nimi. Przed napisaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z regulaminem portalu.

Komentarze

Witam ! Czy ktoś opowie o saunach w termach maltańskich ?!

Sauna Santago , niedziela , dużo ludzi. Pokaz sauno mistrza. Ludzie opatuleni ręcznikami jak by im zimno było. Zastanawiałem się po co tam poszli ? Chyba nie o to chodzi w saunowaniu żeby tylko twarz była wystawiona. Reszta ciała powinna się zbuntować.

Mój numer jeden to facet ok 30 lat wszedł do sauny mokrej w gaciach, czapce bejsbolówce i z telefonem w ręku i zaczął z niego rozmawiać. Po chwili wyszedł. Lokalizacja: Warszawa, siłownia premium.

A czego można oczekiwać w saunie która jest przy siłowni? :/

Od niedawna jest informacaj w saunach że należy wchodzic tylko w ręczniku.I tak ja wszedłem,niestety inni wchodzili jak zauważyłem w kostiumie lub kąpielówkach.

witam byłem w sierpniu 11 w Pile w saunie reczniczek na golaska panie weszły i tak szybko wyszły oburzone są chętni z Piły którzy chodzą do sauny

Liberec. Malutkie saunarium obok basenu w Centrum Babylon. Wpadam na chwilę, bo dzieci siedzą w restauracji i mam moment dla siebie. Kilka osób, głónie Czesi i Niemcy, wszyscy poprawnie. Sauna sucha. Jest jedna osoba, cicho i przyjemnie. Po chwili zostaję sam. Otwierają się drzwi. - Helenko, nie wytrzymasz w tym piekarniku mówi pan ok 60tki. Helenka w sztucznym body z rękawkami rozkłada reklamówkę na dolnej ławce. Nie wie, że jestem Polakiem, ale czuje się w obowiązku wytłumaczyć. - A bo wiadomo kto tu siedział. Zasiada. Mąż zagląda po chwili - I jak? Ciepło. I tak ze 3 razy. Za każdym razem posyła mi spojrzenie pełne zgorszenia. No tak, siedzę nago. Co prawda nic nie eksponuję bo siedzę po turecku z rękami tak, by się zasłonić. W końcu Helenka wychodzi. Uff Za chwilę wchodzi kolejna para. Zmieszana. Widzą mnie, widzieli ludzi na zewnątrz. Zdejmują stroje i w saunie suchej zasiadają gołymi tyłeczkami na ławkach ...

W Babylonie w Libercu byłem kilka razy przed laty, gdy w poniedziałkowy wieczór było tam "koupanie bez plavek". To ciekawy zwyczaj: wszędzie od godziny 20 do 22 obowiązywała nagość i nikt, czy to starsi czy młodzież, nie zwracał uwagi=czytaj: nie podniecał się podglądając innych. Zarówno na basenie, jak i w saunie. Czegoś podobnego do tego, co opisał PAK nigdy tam nie zaobserwowałem... Polacy chyba cierpią na wtórny analfabetyzm: nic do nich nie dociera. Ani obrazki wieszane obok saun ani zamieszczane też tam oficjalne regulaminy ani też informacje na stronie internetowej. Curiosum dla mnie było stwierdzenie bardzo korpulentnego faceta w wieku ok.50 lat, który do sauny w pewnym obiekcie na Kaszubach wszedł w gatkach do kolan i siadł bezpośrednio na deskach. Cytuję fragment dłuższej rozmowy: "... ja wiem, jak się zachować w saunie. Bywałem w Czechach i Niemczech. Tam wszyscy są nago więc i my z żoną byliśmy.. Ale tu?! Tu jest inaczej. I wiem pan (do mnie): "... ale nie mogłem ścierpieć, gdy jedna obleśna baba rozkraczyła się przede mną i pokazała wszystko, co ma....Fuj..." (żona tego jegomości - kobieta o bardzo obfitych kształtach, w kostiumie jednoczęściowym, w pełni zabudowanym, siedziała na ręczniku:nie powiedziała ani jednego słowa).

Bylem w wielu miejscach w saunie na swiecie,ale tego co mnie spotkalo w lazni w warszawie na ul.pulawskiej nie da sie opisac obsluga nr1 masaze nr1 SZAMAN PRZEMEK OJ MASCHINE NRUNO

Kiedyś było lepiej w saunach bo nie przychodziło tak wiele ślicznych nagich kobiet i człowiek mógł się czuć swobodnie nago.One powinny wchodzić do sauny zawsze w ręczniku bo czasami naprawdę ciężko ukryć nam wzwód.

Strony

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Musisz potwiedzić że jesteś człowiekiem, a nie skryptem komputerowym.