Bułgaria

Cóż, za Gierka Bułgaria była szczytem marzeń o zagranicznym urlopie. Niewiele później kierunki urlopowe Polaków zmieniły się zdecydowanie, a większość hoteli i kwater prywatnych pozostała na tym samym, gierkowskim poziomie. Ostatnio jednak coraz więcej rodaków wyjeżdża na urlopy do Bułgarii, a co ważniejsze, coraz więcej wraca zadowolona z tych wojaży. Na razie naturyści mają gdzie się opalać w Bułgarii i oby tak było zawsze, aczkolwiek trzeba wiedzieć że trwa bardzo intensywna rozbudowa bułgarskiej bazy turystycznej i znikają puste, odległe plaże. Może się okazać, że plaża na której byliśmy w zeszłym roku, jest teraz tekstylną plażą hotelową. Niemniej Bułgaria staje się atrakcyjnym miejscem do spędzenia urlopu, pogoda jest gwarantowana, a ceny na dobrym poziomie.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. NNS nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii ani nie utożsamia się z nimi. Przed napisaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z regulaminem portalu.

Komentarze

@jaslap "(Bułgaria) Jest jednym z nielicznych już w Europie miejsc, w którym można rozbić się namiotem na plaży, zupełnie "na dziko" i tak spędzić całe wakacje." To już nie jest aktualne. Obecnie w odległości 100 m od linii brzegowej obowiązuje zakaz biwakowania z wyj. zorganizowanych kempingów. Z przestrzeganiem tego zakazu różnie bywa.

Trzy dni temu wróciłem z Sinemorca (6km poniżej Ahtopolu) i na plażach "Lipite" i "Listi" oddalonych od południowej plaży około 400m i 700m można spokojnie opalać się na golasa. Na skałach otaczających dalszą plaże jest napis nudi pisany po bułgarsku.

Witam. Czy ktoś był ostatnio w Sozopolu, jak tam wygląda plaża. Byłem w ostatnie wakacje w Złotych Piaskach i było rewelacyjnie.

Bułgarii dawno już przestała być postkomunistycznym skansenem. Porównywanie do czasów Gierka jest całkowicie nieuzasadnione. Powstała nowoczesna baza turystyczna, przede wszystkim hotele o wysokim standardzie, której możemy w Polsce pozazdrościć. Co ważne, przy wysokim standardzie ceny są dla nas Polaków bardzo atrakcyjne. Bułgaria daje niemal nieograniczone możliwości organizowania wypoczynku. Jest jednym z nielicznych już w Europie miejsc, w którym można rozbić się namiotem na plaży, zupełnie "na dziko" i tak spędzić całe wakacje. Osobiście tego nie próbowałem, bo żona się nie zgadza, ale zazdroszczę tym, którzy tak wypoczywają. Oczywiście możliwe jest to na plażach oddalonych od zorganizowanych plaż miejskich. Dla wymagających bardziej cywilizowanych warunków są całkiem liczne campingi. Przyznać należy,że ich standard rzeczywiście nie jest wysoki, jeśli chcielibyśmy je porównać do campingów włoskich, hiszpańskich, czy chorwackich. Ważne jest jednak, że są one na akceptowalnym poziomie, a przede wszystkim, że często są miejscem wypoczynku naturystów i są bezpieczne. Podczas licznych wyjazdów do Bułgarii, campingów czysto naturystycznych niestety nie znaleźliśmy. Bułgaria jest krajem bardzo tolerancyjnym dla naturystów, dlatego możemy swobodnie opalać się wśród tekstylnych, jeśli akurat w pobliżu nie ma plaży N. Oczywiście nie dotyczy to centralnych części plaż miejskich. Jeśli nie namiot, a chcemy tanio, to polecam kwatery prywatne. Znaleźć je można np. na stronie pochivka.bg. Dla bardziej wymagających są hotele. Tu wybór jest największy. Od małych rodzinnych hotelików, poprzez dobre hotele średniej klasy, na ekskluzywnych kończąc. Ceny w hotelach (apartamentowcach) są bardzo różne przy podobnej jakości, dlatego warto starannie poszukać. Standardem w bułgarskim hotelu 3-gwiazdkowym jest basem. W poszukiwaniu takiego lokum najlepiej zajrzeć na stronę pośrednika, np. booking.com. Jedzenie w Bułgarii. Róże opinie czytałem, ale jedno muszę napisać: od ponad 10-lat co najmniej co drugi rok jesteśmy z rodziną w Bułgarii i nigdy nie zdarzyło się, aby jedzenie w restauracji, barze, czy sklepie było nieświeże, co w Polsce niestety się zdarza. Bułgarzy wiedzą, jaki mają klimat i bardzo poważnie traktują tą kwestię. I rzecz na tym forum najważniejsza: naturyzm w Bułgarii. To zupełnie inna bajka niż w Polsce. Golasy na plaży są częścią krajobrazu. Nikt nie zwraca na nas najmniejszej uwagi, no może niektórzy turyści z Polski, niestety, ale to odrębny temat. Na forum tym opisano już kilka plaż naturystycznych, są jeszcze inne, które zechcę przedstawić odrębnie. Jest też wiele miejsc, które wprawdzie trudno jest nazwać plażami naturystycznymi, bo nie ma tam zwartej grupy golasów, ale są to miejsca szczególnie dobre do spokojnego wypoczynku nago w otoczeniu nieskażonej przyrody.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Musisz potwiedzić że jesteś człowiekiem, a nie skryptem komputerowym.